Sayın meslektaşlarım,arkadaşlarım,hocalarım ;
Bana anlatılan bir konu hakkında fikir almayı arzu ediyorum,yardımcı olursanız memnun olurum.
Anlatılan olaya göre 4 kişilik bir aile var.32 ve 29 yaşlarında bir erkek bir bayan çocuklar ve bundan iki yıl önce boşanmış bir anne ile bir baba.Baba elektrik-elektronik mühendisi,anne ev hanımı,32 yaşındaki abi hesap uzmanı,kız kardeşi ise grafiker.Bu aile anne-baba boşanmış olmasına rağmen hala aynı evde ikamet ediyorlar,ev babanın üstüne fakat annenin gidebileceği bir yer ve onu kabul edecek kimse olmadığı için aynı evde kalmasına müsade ediliyor.Fakat söz konusu anne,eski kayınvalidesinin ölümünden sonra kendini alkole veriyor.Nadiren alkol tüketen anne,o kadar çok içmeye başlıyor ki geceden geceye değil sabah uyanır uyanmaz açılan bir şişe rakı ile günü sürdürüyor.Bu şekilde yıllarca devam ediyor,zamanla annenin hal ve hareketleri raydan çıkıyor,sokakta sızmalar,eve gelmemeler,evin huzurunu kaçırmalar vb. sıkıntılar doğuyor.Bir müddet sonra kendisine Wernicke-Korsakoff sendromu teşhisi konuluyor ve alkol tedavisine başlanıyor.Ancak bir aylık bir istikrarın ardından anne yine bildiği yolda devam ediyor.Bu süreç içerisinde çeşitli yollardan çevresindeki insanlara zarar vermeye başlıyor.Eski eşinin kız kardeşi kanser hastalığını yenmiş bir bayan ve takdir edersiniz ki moral,stresten uzak durmak oldukça önemli bu hastalıklarda.Ancak anne buna rağmen sırf üzüntü duyması için bayanın üzerine gidiyor,canını sıkıyor;hastalığın tekrar nüksetmesini sağlayabilmek için.Ek olarak ev ortamında devamlı huzursuzluk çıkarıyor,her gece envai çeşit sebeplerden sorun çıkarıyor,kontrolden çıktığı anda eski eşinin kollarını sıkması sonucu oluşan ufacık bir morluk nedeniyle polise ihbarda bulunuyor,şikayetçi oluyor,eski eşi kelepçe takılarak nezarete götürülüyor.Bu tarz bir kaç olaydan dolayı aile içindeki bireyler ile davalık oluyor,farklı sebeplerden kendisi hakkında da 3-5 günlük tutuklu kaldığı olaylar gerçekleşiyor.En son olarak da evde kimse yokken eski eşinin tüm kıyafet ve eşyalarını yakıyor,evdeki televizyonu kırıyor.
Annenin çocukları ve eski eşi,bayanın bu hal ve hareketlerinden dolayı,hakkında güvenlik tedbirine hükmolunmasını talep ediyorlar ancak mahkemenin aylardır bu hususta verdiği tek karar sağlık kontrolunun yapılmasını sağlamak üzere bir yazı yazdırmak,üstelik bu kaçıncı duruşma iken.Bana sorulan da bu hususta neler yapılabileceği,zira benim takdirim de annenin normal olmadığı,belki de akıl hastası olduğu yönünde ve bunun raporlandırılarak sürecin hızlandırılması,etrafındaki insanların da kendinin de en az zararla işin içinden çıkarılması gerek.Bu konuda yapılabilecek çözüm önerileriniz var ise çok memnun olurum,bir hafta sonra tekrar duruşma varmış.
Şimdiden çok teşekkür ederim..
Saygılarımla