+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 21 ileti bulundu.
    Nerede
    istanbul
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Özel dershanede imzalanan sözleşmeden tazminat hakkı doğarmı?

Merhaba!

Özel bir dershanede öğretmen olarak çalışmaktayım. Dershane başlamadan önce 10 aylık bir sözleşme imzalık aramızda. Bu sözleşmenin içerisindeki maddelerden birtanesinde de işten ayrıldığımda 30.000 TL lik bir tazminat ödeyeceğim maddesi geçerliydi.

1- İşten ayrılmak istiyorum benden bu tazminatı alabilme şansları varmı. Senet imzalamadım ve imzaladığımız sözleşmede tek taraflı bir yaptırım maddesi geçiyordu yani eğer işveren işten çıkartırsa herhangi bir tazminat ödeme ibaresi yoktu tek taraflı yaptırım geçerlimidir iş mahkemelerinde ?
    2- İmzaladığım sözleşme süreli sözleşme kapsamında benim işten ayrılacağımı önceden belirterek işten ayrılma gibi bir hakkım varmı. İşe başlayalı 1.5 ay olmasına rağmen 1 ayı kaçak olarak çalıştırdıklarından resmiyette henuz 1 ay dolmadı işe başlayalı yani şuan bildirim yapsam 2 hafta sonra işten ayrılma hakkım varmıdır.
    3- Eğer ayrılmak istediğimde tazminat durumuyla karşılaşırsam
    *maaşımın bir kısmını elden aldığımı sadece asgari ücret tutarı kadarını bankadan aldığımı ispatlayabilirmiyim
    *dershaneler resmi olarak eylül ayında açılması gerekirken hızlandırma programı adı altında sigortasız olarak 1 ay boyunca ağustos ayından itibaren çalıştığım
    *sigortamı ay basında yatırmış olmalarına rağmen hala daha atamamı yapmamış olmaları
    *resmiyette haftada 20 saat olması gerekirken haftada minimum 55 saat derse giriyor olmamı
    bu maddeler işten ayrılmama sebep gösterilebilir mi?

şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

Hukuki NET Güncel Haber

Özel dershanede imzalanan sözleşmeden tazminat hakkı doğarmı? konulu yargıtay kararı ara
    Özel dershanede imzalanan sözleşmeden tazminat hakkı doğarmı? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    1.135
    Blog yazıları
    144
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Özel dershanede imzalanan sözleşmeden tazminat hakkı doğarmı?

Alıntı kimyager04 rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Merhaba!

Özel bir dershanede öğretmen olarak çalışmaktayım. Dershane başlamadan önce 10 aylık bir sözleşme imzalık aramızda. Bu sözleşmenin içerisindeki maddelerden birtanesinde de işten ayrıldığımda 30.000 TL lik bir tazminat ödeyeceğim maddesi geçerliydi.

1- İşten ayrılmak istiyorum benden bu tazminatı alabilme şansları varmı. Senet imzalamadım ve imzaladığımız sözleşmede tek taraflı bir yaptırım maddesi geçiyordu yani eğer işveren işten çıkartırsa herhangi bir tazminat ödeme ibaresi yoktu tek taraflı yaptırım geçerlimidir iş mahkemelerinde ?
    2- İmzaladığım sözleşme süreli sözleşme kapsamında benim işten ayrılacağımı önceden belirterek işten ayrılma gibi bir hakkım varmı. İşe başlayalı 1.5 ay olmasına rağmen 1 ayı kaçak olarak çalıştırdıklarından resmiyette henuz 1 ay dolmadı işe başlayalı yani şuan bildirim yapsam 2 hafta sonra işten ayrılma hakkım varmıdır.
    3- Eğer ayrılmak istediğimde tazminat durumuyla karşılaşırsam
    *maaşımın bir kısmını elden aldığımı sadece asgari ücret tutarı kadarını bankadan aldığımı ispatlayabilirmiyim
    *dershaneler resmi olarak eylül ayında açılması gerekirken hızlandırma programı adı altında sigortasız olarak 1 ay boyunca ağustos ayından itibaren çalıştığım
    *sigortamı ay basında yatırmış olmalarına rağmen hala daha atamamı yapmamış olmaları
    *resmiyette haftada 20 saat olması gerekirken haftada minimum 55 saat derse giriyor olmamı
    bu maddeler işten ayrılmama sebep gösterilebilir mi?

şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.
    1- Var. Sözleşmede yer alan cezai şart geçerlidir. Ancak fahiş miktara itirazda bulunup indirim talep edebilirsiniz.

2- Sözleşmelerin feshi belirli şartları haizdir. Somut olayda ihbarı gerektiren bir hukuka uygunsuzluk söz konusudur ki ihbara müracaat etmediğiniz zaman iddianız hukuken dinlenmeyecektir.

3- Bu iddianızı ispat ile ilgili belgelendirme gereksinimiz var ve ayrıntıyı diğer üyelere bırakmak istiyorum. Çünkü İş hukuku'nu (tarihe not) bu yıl göreceğim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı İsmail Arslan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1- Var. Sözleşmede yer alan cezai şart geçerlidir. Ancak fahiş miktara itirazda bulunup indirim talep edebilirsiniz.

2- Sözleşmelerin feshi belirli şartları haizdir. Somut olayda ihbarı gerektiren bir hukuka uygunsuzluk söz konusudur ki ihbara müracaat etmediğiniz zaman iddianız hukuken dinlenmeyecektir.

3- Bu iddianızı ispat ile ilgili belgelendirme gereksinimiz var ve ayrıntıyı diğer üyelere bırakmak istiyorum. Çünkü İş hukuku'nu (tarihe not) bu yıl göreceğim.
    Bilgilendirme için teşekkür ederim.
    1- bu madde için forumdaki araştırmalarımda kimi cevaplarda bu cezai şartın geçerli olabilmesi için karşılıklı olması gerektiği yazıyor bunun gerçeklik payı varmıdır. yani benim imzaladığım sözleşmede bu tazminat tek taraflı geçiyordu.
    2- ders defterlerinde imzamız ve derse girdiğimiz tarih mevcut ancak herhangi bir şikayet durumunda resmi defterlerini göstereceklerinden suanki derslerde kullanılan defterler muhtemelen saklanacaktır. Bu defterde ki sayfaların fotografını çekmem benim için yararlı olurmu. ikinci maddeye biraz daha açık cevaplayabilirseniz sevinirim. Yani kaçak çalıştırıldığımızı bir köşeye bırakayım şuanda 1 ay dolmadı resmi olarak bu işe başlayalı benim deneme sürecim varmıdır belirli süre öncesinde ayrılacağımı belirterek zamanı geldiğinde ayrılmam mümkünmüdür.
    3- Belgelendirme yapmak biraz güç çünkü elimizdeki ders programını göstermiş olsak bile belge olarak kurum müdürü tarafından verilmiş olmasına rağmen resmi olarak bir imza vs bulunmadığından bu belgeyi kendin hazırlamışsın gibi bir iddiada bulunabilirlermi.

Nerede
    Kayseri
    İletiler
    1.135
    Blog yazıları
    144
    Dilekçeler Sözleşmeler
    1
    Dosya Yükleme
    0

Şahsım adına söylemem gerekiyor, bu yıl İş Hukuku göreceğiz. Özel olarak İş hukuku alakalı cevaplarım ancak beyin jimnastiği mesabesinde olacaktır. Konuyu bilenlerine havale ile... Esenlik dilerim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı İsmail Arslan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Şahsım adına söylemem gerekiyor, bu yıl İş Hukuku göreceğiz. Özel olarak İş hukuku alakalı cevaplarım ancak beyin jimnastiği mesabesinde olacaktır. Konuyu bilenlerine havale ile... Esenlik dilerim.
    pekala teşekkür ederim ilginiz için.

Nerede
    Kocaeli
    İletiler
    8.997
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

- İş Kanunu Madde 15'ten anladığıma göre; sizin sözleşmenizde bir "deneme süresi" belirtilmemiş ise, deneme süresi yok demektir. İş kanunu deneme süresinin üst sınırını belirliyor. Alt sınırına veya olup olmamasına karışmıyor.

Delillendirme konusuna cevaplarınızı vermişsiniz zaten aslında. Ama kafama takılan şu: O dersanede o dersler verilmek zorunda olduğuna göre resmi defterlerde kimin imzası var ki? Bahsettiğiniz fotoğraflar tek başına çok yetersiz ama öğrencilerden ya da velilerden tanık da dinletebilirseniz kuvvetlenir sanırım. Öğrencilerinizle fotoğraf da çekilebilirsiniz örneğin

Nerede
    istanbul
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı senoleker rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    - İş Kanunu Madde 15'ten anladığıma göre; sizin sözleşmenizde bir "deneme süresi" belirtilmemiş ise, deneme süresi yok demektir. İş kanunu deneme süresinin üst sınırını belirliyor. Alt sınırına veya olup olmamasına karışmıyor.

Delillendirme konusuna cevaplarınızı vermişsiniz zaten aslında. Ama kafama takılan şu: O dersanede o dersler verilmek zorunda olduğuna göre resmi defterlerde kimin imzası var ki? Bahsettiğiniz fotoğraflar tek başına çok yetersiz ama öğrencilerden ya da velilerden tanık da dinletebilirseniz kuvvetlenir sanırım. Öğrencilerinizle fotoğraf da çekilebilirsiniz örneğin

Bilgi için teşekkür ederim. Dershaneler herşeyi rayına oturtmuşlar ve bütün açıklardan faydalanıyorlar. Resmi defterlere kimin imza attığını bilmiyorum ancak belkide resmi defter kurucu yada müdür tarafından doldurulup kontrol sırasında sınıf defteri yerine resmi defterler gösteriliyor ve ders sayısıda az olarak yazılıyordur kuvvetli olarak. Ancak ben bu defterlerin resmini bir çekeyim en iyisi.
    Elden maaş veriyorlar ancak bunu ispatlayamayacagım. Halbuki maasın bir kısmını elden verirken devlete sadece asgari ücret ödüyormus gibi gösteriyorlar. Bugun işten ayrılmak istediğimi söylediğimde tazminatla gözdağı verdiler ancak ne yapmam gerektiğini bilmiyorum

Nerede
    Bursa
    İletiler
    34
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öğretmenler için özel bir düzenleme var mı bilmiyorum ancak sözleşmeniz belirli süreli olduğu için haklı nedenle fesih dışında sözleşmenizi feshedemezsiniz.Sürenizin sonuna kadar beklemeniz gerekir.Ayrıca yargıtayın yerleşik içtihatlarına göre tek taraflı cezai şart kabul edilmemektedir..
    Konu nalbantoglu tarafından (25-09-2012 Saat 22:41:44 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    Bursa
    İletiler
    329
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Güzel bir beyin jimnastiği yapılmış burada gerçekten Müdahil olaraktan bir kaç tane de benim diyeceğim olacak. Sn.İsmail Arslan, Sn.Şenol Eker üstat ve Sn.Nalbantoğlu'na (Kısmen) katılmakla birlikte;

- Belirli süreli iş sözleşmesi ile hizmet verdiğinizi algılıyorum, bu durumda bir ihbar tazminatından söz edilemez. Önce bu husus bir açıklığa kavuşturalım. (Çünkü iş bitiş süresi her iki tarafça da zaten biliniyor, İş Kanunu ile sabittir)
    - Aslında net cevap için söz konusu sözleşmenizin incelenmesi gerekir, yanlış yönelndirme yapmamak ve hatalı düşünmemek açısından, ama genel ilke olarak yüksek yargı organının da emsal kararları vardır ki böyle bir tazminat geçersizdir. Yani ben kişisel olarak ısrarla iddia ediyorum ki bu haksız bir istemdir (Tek taraflı). Ama şuda bir gerçektir ki böyle afaki bir miktarı sırf caydırıcılık adına oraya yazmak yerine eğer sizin mesleki gelişiminize katkı sağlayacak bir kurs, Meslek Edindirme Programı, Uzmanlık Sertifikası vb. bir eğitim programına gönderildi iseniz ve bu masraf söz konusu işverence belirlenip belgelenebiliyorsa (Fatura vb.) süresinden önce çıkılması durumda bu bedeli belirli amortismanı düşerek isteyebilir. Kaldı ki İçtihatlarda bu şekilde demektedir genel olarak. Ama havadan bir 30.000 TL., çok tartışmaya açık olmuş...
    - Yüklenme için bir taahhütname de yeterli, zaten buna karşılık senet imzalatılması dahada çelişki oluşturmakta TTK'na göre. Onun için senet olması şartı aranmaz. En azından icraya bu şekilde başvurabilir gerekirse,
    - Anayasal hakkınızdır istifa etmek, kimse zorla çalıştırılamaz, her halukarda işten ayrılabilirsiniz elbette. Ama burada bazı kurallar gerekir ki önceden haber vermek şartı vs. (Burada da sözleşmenizdeki maddeler önem arz eder dediğim gibi, bu bildirim süresi açısından, incelenmeli) Unutulmaması gereken nokta ise istifanızla ilgili; Belirli süreli iş sözleşmesinin zamanından önce işçi tarafından haklı bir neden olmadan feshi durumunda, işveren eğer bu fesih nedeni ile ispatlayabileceği bir zararı oluşmuşsa, bu zararın tazminini işçiden İş Mahkemesi'nde dava açarak isteyebilir.
    - Kaçak (SGK'sız) çalışma hususuna gelince, önemli bir konudur. İş sözleşmenizde tarih varsa sigortanızın yatırılması gereken tarih o tarihtir. İşyerinin özel nedenleri uygulamayı aksatamaz, gerekirse geriye yönelik bildirge bile verebilir, böyle bi rimkanıda var. Bu husus için öncelikle Sgk prim kayıtlarını doğru bir şekilde teyit edin (E-Devlet vb.) bir dilekçe ile eksik günlerinizin iş başı tarihinizide kapsayacak şekilde talep edin. Bunu taahütlü bir dilekçe ile de talep edebilirsniz, ama en güzeli önce sözlü olarak medenice bir başvuru yapmaktır. Yok ayak diretirlerse buradan tekrar görüşelim... Yapılacak bir kaç başvuru daha olacak o zaman...
    - Deliller konusuna gelince, bir ücret pusulası/bordrosu filan almıyor musunuz? İlk etapta isteyin. Ayrıca dershanede 10 kişiden fazla çalışan olduğunu tahmin ediyorum ki, maaşı nasıl elden alıyorsunuz? Bİr bankaya filan yatmıyor mu? (Delil konusu detaylı bir konu)

-
    ''*resmiyette haftada 20 saat olması gerekirken haftada minimum 55 saat derse giriyor olmamı
    bu maddeler işten ayrılmama sebep gösterilebilir mi?''
    * İşin gerçeği burayı pek anlayamadım ama, haftalık 45 saat yasal çalışma süresidir, nasıl 20 saat oluyor? Ayrıca fazla çalışma saatlerini ücret dahilinde peşinen kabul etmiş olabilirsiniz, dediğim gibi sözleşmenin incelenmesi lazım. Ama tüm şartlar dediğiniz gibiyse bu elbette ki tek taraflı derhal haklı fesih sebebidir lâkin; ispatlamanız lazım...
    Konu desende_asi tarafından (25-09-2012 Saat 23:11:31 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    10
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı nalbantoglu rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Öğretmenler için özel bir düzenleme var mı bilmiyorum ancak sözleşmeniz belirli süreli olduğu için haklı nedenle fesih dışında sözleşmenizi feshedemezsiniz.Sürenizin sonuna kadar beklemeniz gerekir.Ayrıca yargıtayın yerleşik içtihatlarına göre tek taraflı cezai şart kabul edilmemektedir..
    Bilgiler için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla tek taraflı cezai şart kabul edilmiyor ancak bu konuda bir kutuplaşma var sanırım bir kısım her imzanın bir bedeli var bunu alabilirler derken bir kısımda tek taraflı cezai şart uygulanamaz diyor tam olarak bilsem ona göre davranacagım aslında cünkü benim imzaladığım sözleşme tek taraflı cezai şart içeriyordu. Yani ben 30.000 TL tazminat ödemeye mahkum tutulurken dershanenin işten çıkartması konusunda bir cezaya yer verilmiyordu imzaladığım sözleşmede.

Bir diğer konuda bize imzaladığımız sözleşmeler verilmiyor. Şuan tam olarak maddeler neydi hatırlamıyorum 10 12 madde içeriyordu. Ancak benim aldığım duyumlara göre sözleşme tek nüsha olarak hazırlanamaz. Biz öğretmenlere bir nüshanın verilmesi gerekirken sözleşmeyi istediğimizde bizden adeta kaçırıyorlar nasıl ulaşacağım bu sözleşmeye. Acaba bir geçerliliği olmadığı için mi bizden kaçırıyorlar bu sözleşmeyi sadece işten ayrılmak istediğimizde göz dağı vermek için ellerinde koz olarak kullanmak açısından diye düşünüyorum acaba yanlışmı düşünüyorum.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 3 Sayfa 123 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar:

dershaneden ayrılmak

https:www.hukuki.netshowthread.php100080-ozel-dershanede-imzalanan-sozlesmeden-tazminat-hakki-dogarmi

dershaneden ayrılma

dershaneden istifa etmek

dershaneden nasıl ayrılabilirim

dershane senetleri vermiyor

dersane ye agir ceza

dersanede işten çıkma

dershaneden ogretmenım ayrılmak ıstıyorum

dershaneden ayrılma şartları

dersane sözleşmesinden cayma

dershanelerde imzalanan sözleşme

dersaneden istifa edince

dershane sözleşmesi

deshane cayma bedeli emsaldershane ogretmenleri istifa ederse tazminat alirmidershaneden ayrılmak oğretmendershane ogretmenleri tazminat almadershane istifa dilekçesidershanelerde istifa etmekdershaneden çıkmak istiyorumdersane nedn nasl ayrıla bılırmdershane tazminatdershanede sozlesme imzaladigin halde istifa etmekdersanelerle sozlesme imzalanirmi
Forum