Trendyol kuryesi Hasan açıkladı: Ayda 9 bin lira mı kazanıyorlar?

Trendyol'un kuryelerinden Hasan, son 1 yıl içerisinde işe girenlerin 5 yaşından küçük en az 3 metreküp yük taşıma kapasitesi olan araçlar almak zorunda olduğunu söyledi. Sputnik’e konuşan ve gündem olan eylem hakkında bilgi veren kurye şunları söyledi:
“İlk söylendiğinde bize verilen 9 bin lira kulağa güzel geliyor ama vatandaşların çoğu bu gelirden düşülecek olan gider kalemlerinden habersiz. Yıllık MTV 2800 lira. Periyodik bakım için ödemem gereken ücret 2500 lira, araç muayenesi 1000 lira, sigorta 2 bin, kasko 2 bin ve aylık yakıt ortalama 2500 lira. Bunların yanında Bağkur, muhasebe ücreti gibi giderlerimiz de var. Özellikle son 1 yıl içerisinde işe giren arkadaşlarımız 5 yaşından küçük en az 3 metreküp yük taşıma kapasitesi olan araçlar almak zorunda ve hepsi krediyle aldılar ki ben de öyle aldım.
"GELEN ZAMLARLA EZİLMEYE BAŞLADIK"Zamlar bu kadar yüksek gelmiyorken aldığımız 9 bin liralık ücret bize yetiyordu. Gelen son zamlarla birlikte ezilmeye başladık. Maaşımıza yapılacak olan zammın en azından asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik kadar olmasını bekliyorduk fakat Trendyol çalışanlarına şoka uğrattı. Yüzde 11’lik şaka gibi bir zam aldık. Bizler her ay zaten düzenli olarak kesintilere maruz kalıyoruz. Hiçbir zaman 9 bin lira alamadık.”
Öte yandan eylem yapan kuryelerin istekleri şu şekilde:
1. Yüzde 50 zam istiyoruz.
2. Gün içerisinde ikinci sevkiyatlar yapılıyor çok fazla paket gelmemesine rağmen çok uzak mesafelerden gidiyoruz bize yakıt ve zaman kaybettiriyor. İkinci sevkiyatın kaldırılmasını istiyoruz.
3.Gerçekleştirdiğimiz eylemlerden dolayı katılan hiçbir arkadaşımızın işinden olmamasını istiyoruz.
4. Şubelere 2-3 dakika geç geldi diye 300-400 lira ceza kesiliyor. Bu mobbinge son verilmesini istiyoruz.
5.Ücretlerimiz hep 15 gün gecikmeli yatıyor. Düzenli yatmasını istiyoruz.

Orijinal haber kaynağı için; Son Dakika Haber – Milli Gazete – Milli Gazete

Benzer haberler:

    yok

Author: Hukuk Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.