Browsing posts tagged: İskoçya
Brexit: İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ı yalanlayan belgeler İskoçya mahkemesine sunuldu

İngiltere Başbakanı Boris Johnson 19 Ekim’e kadar AB ile Brexit konusunda bir anlaşma sağlanamazsa, parlamentodan geçen yasaya rağmen uzatma istemeyeceğine ve 31 Ekim’de ayrılığın anlaşmasız gerçekleşeceğine işaret eden açıklamalar yapmıştı. Hükümet detaylar...

İskoçya mahkemesi İngiltere Parlamentosu’nun askıya alınmasını hukuk dışı buldu

Edinburgh’da yapılan bir başvuruyu ele alan mahkeme Başbakan Boris Johnson’un Parlamento’yu yeni yasama yılından önce 5 hafta süreyle askıya alma kararını hukuka aykırı buldu. Kararın gelecek hafta salı günü İngiltere Yüksek Mahkemesi’ne gitmesi detaylar...

İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı: Brexit olursa İskoçya’da 2. bağımsızlık referandumu 2021’e dek yapılmalı

İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması (Brexit) halinde, İskoçya’nın ikinci bağımsızlık referandumunun en geç 2021’de yapılmasını istediğini açıkladı.

Orijinal haber kaynağı detaylar...

İskoçya: Hazine avcısı 2 milyon sterlinlik eser buldu

İskoçya’da Vikinglere ait 10. yüzyıldan kalma arkeolojik eserleri bulan kişiye 2 milyon Sterlin ödül verildi.

Orijinal haber kaynağı için; BBC Turkish – Haberler detaylar...

İskoçya Parlamentosu’ndan bağımsızlık referandumuna destek

İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı ve İskoçya Ulusal Partisi (SNP) lideri Nicola Sturgeon’un bağımsızlık için ikinci bir referandum çağrısı İskoçya Parlamentosunda olumlu karşılık buldu. Parlamentodaki oylamada 69 milletvekili referendum yönünde oy kullanırken 59 detaylar...

İskoçya, AB ile görüşmeye hazırlanıyor

Referandumda oyların çoğunluğunun AB’de kalmadan yana olduğu İskoçya’da özerk yönetim Başbakanı Nicola Sturgeon, AB’deki çıkarlarının korunması için Brüsel’le görüşme arayışında olduklarını söyledi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

Fenerbahçe 19 Futbolcu ile İskoçya ya Gitti

Gökhan Gönül yine kadroya alınmadı UEFA Avrupa Ligi A Grubu 2. hafta karşılaşmasında yarın deplasmanda İskoçya ekibi Celtic ile karşılaşacak olan Fenerbahçe, İskoçya’ya hareket etti.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

İskoçya ya Verilen Yetki Vaadleri Tartışılıyor

Bağımsızlık referandumu öncesi İskoçya’ya daha fazla yetki vaadinde bulunan İngiltere’de, siyasi partiler arasında yetki konusunda görüş ayrılıkları yaşanıyor İngiltere Başbakanı Cameron’ın İngiliz parlamentosunda oy kullanımının kısıtlanmasına detaylar...

İskoçya Özerk Yönetimi başbakanı istifa ediyor

İskoçya’nın bağımsızlığı için dün yapılan referandumda “hayır” cevapı çıkması üzerine İskoçya Özerk Yönetimi’nin Başbakanı Alex Salmond başbakanlıktan ve İskoç Ulusal Partisi liderliğinden istifa edeceğini açıkladı.

Orijinal haber detaylar...

İskoçya ‘hayır’ dedi: Şimdi ne olacak?

İskoçya halkı tarihi referandumda bağımsızlığa “Hayır” dedi. Şimdi sıra İskoçya bölgesel yönetimine daha fazla yetki verme sürecine geldi. BBC’den Andrew Black bunun ne anlama geldiği ve nasıl olacağı sorularına cevap arıyor.

Orijinal haber kaynağı detaylar...

İskoçya kararını verdi: Bağımsızlığa “hayır”

Birleşik Krallık’tan ayrılıp ayrılmamak için referanduma giden İskoçların çoğunluğu bağımsızlığa “hayır” dedi. İskoç seçmenin yüzde 55’i bağımsızlığa karşı oy kullandı.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

İskoçya referandumu: Oylar sayılıyor, “hayır” önde

Bağımsızlık referandumunda oy kullanan İsveçler, açıklanan 16 bölgede yüzde 56 ile “hayır” kararı verdi. Geriye kalan 16 bölgede oy sayımı halen devam ediyor.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

İngiliz siyasi liderlerden ortak İskoçya bildirisi

İngiltere’nin iktidardaki koalisyon ortakları muhafazakarlar ve liberaller ile ana muhalefetteki İşçi Partisi İskoçya bağımsızlık referandumu öncesi ortak bildiri kaleme aldı ve Büyük Britanya’da kalırsanız daha fazla özerklik alacaksınız’ sözünü verdi. detaylar...

Kraliçe’den İskoçya referandumu yorumu: İyi düşünün

Bugüne kadar İskoçya’da düzenlenecek olan bağımsızlık referandumu hakkında yorum yapmaktan kaçınan Kraliçe İkinci Elizabeth, haftasonu katıldığı etkinliklerde gelen ısrarlı sorular üzerine sadece ‘İskoçya halkı oy vermeden önce çok iyi düşünmeli’ detaylar...

Katalanların gözü İskoçya referandumunda

Ulusal günlerini kutlayan Katalanlar, İskoçya’nın 18 Eylül’deki bağımsızlık referandumunu yakından izliyor. Bağımsızlığı destekleyen kanada göre, İskoçların olası ayrılığı, Katalanlar için de umut olacak.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

İskoçya, AB yolunda kararlı

İskoçya Bölgesel Yönetimi Başbakanı Alex Salmond, bugün yaptığı konuşmada, bağımsız bir İskoçya’nın AB sürecine “istekli, bağlı ve sadık” olacağını söyledi.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...

İskoçya ligi hakem grevlerinin gölgesinde

İskoçya’da hakemler son zamanlarda maruz kaldıkları eleştiri ve tehditler nedeniyle, haftasonu oynanacak maçlara çıkmama kararı aldı. Federasyon ithal hakem getirmeye çalışıyor.

Orijinal haber kaynağı için; detaylar...