Kategoriler: Yeni Kanunlar

Telefonda hakaret nasıl ispat edilir? Hakaret suçu cezası kaç TL 2022? Günlük hapis cezası ücreti 2022 Ne Kadar?

Telefonda hakaret nasıl ispat edilir? Hakaret suçları sosyal medyadan da birçok farklı şekilde meydana gelebilir. İnternet ya da sosyal medya üzerinde, hakaret suçunun basit şekilde işlenmesi durumunda suçun cezası 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır.

Hakaret suçu mağdurun yüzüne karşı işlenebildiği gibi, mağdurun yokluğunda da işlenebilir. Mağdurun yüzüne karşı işlenen hakaret suçlarında, kişinin hakaret içeriğini o anda öğrenmesi yeterlidir. Telefon, mail, mektup gibi iletişim yolları ile yapılan hakaret de mağdurun yüzüne karşı yapılmış olarak kabul edilir. Peki telefonda hakaret nasıl ispatlanır? İşte detaylar…

Telefonda hakaret nasıl ispat edilir?

Mağdurun yokluğunda işenene hakaret suçlarında, hakaret suçu ancak hakaret eden kişinin söz ya da davranışlarını en az 3 kişinin öğrenmesi ile oluşur. Örneğin bir işyerinde bir kişinin, başka bir kişi hakkında hakarette bulunması durumunda, ortamda bulunan 3 kişinin bunu duyması halinde bu artık hakaret suçu olarak kabul edilir.

Yani gıyapta hakaret suçları için en az 3 kişinin hakarete tanık olması gerekmektedir. Hakaret suçunda, mağdurun kamu görevlisi olması halinde soruşturma resen yapılır. Öte yandan hakaret suçu kural olarak şikayete bağlı bir suç türüdür.

Hakaret Suçunda Şikayet Süresi Ne Kadar?

Hakaret suçunda mağdur kişi, hakareti öğrenmeden başlamak üzere 6 ay içinde şikayet hakkını kullanabilir. 6 aylık sürecin geçmesinden sonra mağdur kişi şikayet hakkını kaybeder ve basit hakaret suçları uzlaşmaya tabidir. Yani basit hakaret suçlarında önce uzlaştırma prosedürü uygulanır ve uzlaşmanın sağlanamaması halinde soruşturmaya ya da yargılamaya devam edilir.

Telefonda Hakaret Nasıl İspat Edilir?

Telefon ile hakaret ve tehdit davalarında ses kaydı almaya olanak tanıyan uygulamalar ile karşı tarafın yapmış olduğu eylemi ispatlayıcı ses kayıtları alınabileceği gibi, arama esnasında işlenen suça ilişkin olarak fiillerin üçüncü kişilere dinletilmesi sureti ile tanık gösterme de uygulanabilmektedir. Öte yandan sosyal medyada yazılı hakaret suçlarında alınan “ekran görüntüleri” de suçu işleyenin içeriği silmesi ihtimaline karşın, Noterler Birliği’nin getirdiği çözüm ile internet üzerinden E-TESPİT sistemi ile delil olarak gösterilebilir. Noterce onaylanmış ve ispatlanmış deliller şüpheye yer bırakmaksızın hükme esas alınabilir.

Hakaret suçu cezası kaç tl 2022? Günlük hapis cezası ücreti 2022

Hakaret suçunu cezası, suçu gerçekleştiren kişilere TCK’da 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılır. Gün değerinin belirlenmesinde alt sınır 20TL ve üst sınır 100TL’dir ve hukukumuzda genellikle 20TL esas alınarak hesaplama yapılmaktadır.

Hakaret davası cezası olarak adli para cezasının da kişiyi küçük düşürücü, yüz kızartıcı suçlar nedeniyle durumlara göre 1000 TL ile 5000 TL arasında adli para cezası olarak sonuçlanır.

Daha Fazla Bilgi İçin Hakaret Davas Nasıl Açılır Konusuna da göz atabilirsiniz.

The post Telefonda hakaret nasıl ispat edilir? Hakaret suçu cezası kaç TL 2022? Günlük hapis cezası ücreti 2022 Ne Kadar? first appeared on Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara.

Orijinal haber kaynağı için; Ankara Avukat, Boşanma Avukatı, Miras Avukatları Ankara

Benzer haberler: