Sosyal medya düzenlemesi geliyor

Türkiye’de yaygın olarak kullanılan Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube gibi sosyal ağ platformlarına yönelik etkin bir yaptırımın olmaması tartışmaları devam ediyor. Düzenlemeye ilişkin ayrıntılar da netleşiyor. Sosyal medya platformlarını ağır yaptırımlar bekliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan çalışma, öncelikle “sosyal ağ sağlayıcı”nın tanımını yapmayı hedefliyor. Akşam gazetesinin haberine göre, yurt dışında bulunan internet aktörlerine, internet ortamının ruhuna uygun olarak özel tebliğ ve bildirim usulü getiriliyor. Elektronik ortamda yapılan bildirimlerin tebligat olarak kabul edilmesi hedefleniyor.

İçeriklere yer sağlayan şirketler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından denetlenecek.

İçeriğe erişimin engellenmesini sağlamak amacıyla ilgili şirketlere ulaşılabilmesi için Türkiye’de temsilci bulundurmaları zorunlu olacak. Sosyal ağ sağlayıcılara başvuruların cevaplandırılması için 48 saatlik süre içinde cevap verme yükümlülüğü getirilecek. Platformların, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırma yükümlülüğü olacak.

Şartların yerine getirilmemesi durumunda 50 milyon liraya kadar para cezası verilecek.

ulusal.com.tr

Orijinal haber kaynağı için; Ulusal Kanal – Son Dakika Haberleri

İlgili haberler:

Author: Hukuk Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir