Macron Türkiye’yi hedef aldı

Türkiye’yi Libya’da “tehlikeli bir oyun” oynamakla suçlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, atılan adımların Berlin zirvesinde verilen taahhütlere aykırı olduğunu savundu.

Macron, Elysee  Sarayı’nda Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile bir araya geldi. Ardından basın toplantısı düzenlendi.

Macron, bu konuda herkesin sorumluluğu bulunduğunu kaydetti. Ve ardından Türkiye’yi hedef aldı.

Fransa’nın Akdeniz’in güvenliğine önem verdiğini söyleyen Emmanuel Macron, NATO’nun “beyin ölümü”nün gerçekleştiğini bir kez daha belirtti.

Macron, Akdeniz’de Libya açıklarında Türk ve Fransız gemileri arasında yaşanan olayın, NATO’nun “beyin ölümünün” gerçekleştiğinin bir kanıtı olduğunu da sözlerine ekledi.

Fransız lider, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin Libya’ya müdahale açıklamasını ise “meşru” olarak nitelendirdi.

Daha sonra sözü Tunus Cumhurbaşkanı Said aldı; Libya hükümetinin meşru ancak geçici olduğunu ileri sürdü. Tunus Cumhurbaşkanı, Libya’da acil ateşkesten yana olduklarını ve yabancıların müdahalede bulunmaması gerektiğini dile getirdi.

Bu görüşmeden hemen önce ise Macron, ABD Başkanı Trump ile telefonda görüştü. İki lider, Libya’da bir an önce ateşkes sağlanması gerektiği mesajını verdi.

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere , görüşmede “önemli ikili ve bölgesel” konuların ele alındığına işaret etti. “İki lider, Libyalı taraflar arasındaki müzakerelerin hızlı bir şekilde sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.” ifadesini kullandı.

ulusal.com.tr

Orijinal haber kaynağı için; Ulusal Kanal – Son Dakika Haberleri

İlgili haberler:

Author: Hukuk Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir