Kategoriler: Gazeteler

Kapı kapı ”zorla evlilik” kontrolü

YAKLAŞIK iki hafta önce zorla evliliklere karşı mücadele etmek için hazırlanan bir yasa tasarısını kabul edilmesinden sonra, Almanya genelinde “zorla evlilik”, “aile içi şiddet” ve “aile içi cinsel taciz” soruşturması yapılacak. Federal İçişleri Bakanlığı, Almanya genelinde evlere göndereceği yetkililer aracılığıyla Türkçe-Almanca formlar dağıtacak.

ANONİM KALACAK

ELDE edilen bilgiye göre ailelerin evlerine, özellikle de erkeklerin işyerinde olduğu bir saatte, ziyaretler yapılacak. İkişer gruplar halinde yapılacak ziyaretlerde yetkililer, ailelere formları verecek. Evlere gelecek kişiler, özellikle kadınlara dönük çalışmalar yapıp “Zorla mı evlendirildiniz”, “Eşiniz size şiddet uyguluyor mu” gibi sorular yöneltecek.

1000 AİLE

ÇOCUKLARA da şiddete maruz kalıp kalmadıkları sorulacak. Formlar, şiddeti gerçekleştireni ihbarda kullanılacak. Formlarda, verilecek bilginin anonim ele alınacağı ve “zorla evlilik” veya aile içi şiddetle ilgili bilginin kadın tarafından verildiğinin bilinmeyeceği güvencesi veriliyor. İlk etapta uygulama, rastgele seçilecek 1000 aileyi kapsayacak.

Dayakçının vay haline

Bakanlığın başlattığı bu çalışma ile, özellikle aile içi şiddet uygulayan, yani eşini veya çocuklarını döven, eşine tecavüz eden veya birisiyle zorla evlenenler ortaya çıkartılmak isteniyor. Evlere Almanca, Türkçe ve diğer dillerde hazırlanmış formlar aracılığıyla, cinsel taciz, aile içi şiddet ve zorla evlilik gibi suçlar, anonim olarak medeni cesaret gösteren kadınlar tarafından şikayet edilebilecek. Şikayet edilenler hakkında, yasal takibat başlatılabilecek.

İsmail EREL / FRANKFURT

Orijinal haber kaynağı için; SABAH AVRUPA – Die Türkische Tageszeitung.

Benzer haberler: