Hayvan Hakları Yasasında sona yaklaşıldı

Uzun süredir üzerinde çalışılan Hayvan Hakları Yasası’nda son aşamaya gelindi. Hafta başında toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu’nda taslağa son şekli verildi.

Taslakta, köklü değişiklikler yer alıyor; mevcut yasada, hayvanlar ”mal” olarak değerlendiriyordu, düzenlemeyle bu durum değişiyor.

Hayvanlara karşı işlenen suçların cezası artırılacak. Ev hayvanı veya evcil hayvanları kasten öldürene 6 aydan 4 yıla kadar; hayvanlara eziyet edenlere 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Evcil hayvanlarını sokağa terk edenlere 2 bin TL’ye kadar para cezası uygulanacak.

Cumhuriyet savcıları, hayvana karşı işlenen suçlarda ”suçüstü” yapılması halinde yazılı başvuru ya da şikâyete gerek kalmaksızın soruşturma açabilecek.

Bir diğer önemli başlıksa hayvanlara çip takılması… Çipte; hayvanın künyesi, yaşadığı yer ve aşıları gibi kritik bilgiler yer alacak. Çip uygulaması evcil hayvanların yanı sıra sokak hayvanlarında da kullanılacak.

Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve hayvan barınakları, rehabilitasyon ve aşılama için belediyeler büyüklüklerine göre, bütçelerinden pay ayırmak zorunda olacak.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ”Can dostlarımızı daha etkin koruyacak yasal düzenlemeler kapıda. Geri sayım başladı” ifadesini kullandı.

Orijinal haber kaynağı için; Ulusal Kanal – Son Dakika Haberleri

İlgili haberler:

Author: Hukuk Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir