Faizsiz Konut ve Taşıt Alınabilecek! Süreç Başlatıldı – Mevzuat Haberleri


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Salgın döneminde düşen faiz oranları tekrar hızlıca yükselmişti. Vatandaşlar %0,64 gibi düşük faiz oranları yerine cep yakan faiz oranlarıyla karşı karşıya kaldılar. Merkez Bankası tarafından sıkılaştırma politikasıyla başlatılan bu dönemde birçok vatandaş yüksek faizler nedeniyle konut, iş, taşıt ya da ihtiyaç kredisi alamaz oldu. Faizlerin de dolar kuru ya da enflasyon nedeniyle yakın zamanda düşmesi beklenmiyor.Faizler düşmedikçe de vatandaşlar bir yandan mağduriyet yaşamaya devam ediyor. Finansman desteği bulamayan vatandaşlar faizlerin düşmesini beklemekten başka bir şey yapamıyordu. Fakat vatandaşların yüzünü güldürecek bir adım atıldı! Artık kredilerde faizsiz dönem yakın. Süreç başladı. İşte herkesi ilgilendiren o detaylar haberimizde.

EV VE ARABA ALACAKLARI YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

Faizsiz sistemde tüm vatandaşları ilgilendiren yeni dönem başladı! Kamuoyunda faizsiz konut ve taşıt edindirme konuları sık sık gündeme gelmişti. Bu kurum ve kuruşlara dair de atım atıldı. Hatta karar Resmî Gazete’ de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi bile!

Kararın ise resmiyete kavuşmasıyla birlikte artık faizsiz kredi yasal oldu. Böylece vatandaşlar gönül rahatlığıyla faizsiz bir şekilde evlerine sahip olabilecekler. Alt yapı izninin çıkmasıyla birlikte de şirketler art arda BDDK’ya başvurmaya başladı.

BDDK TARAFINDAN AÇIKLAMA YAPILDI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından dün resmi bir açıklama paylaşıldı basınla. Buna göre artık tasarruf finansman şirketleri yani vatandaşlara faizsiz kredi veren şirketler yasal bir altyapıya sahip olacaklar. Bu açıklamanın ardından 23 şirket tek başına, 12 şirket de birleşerek intibak başvurusunda bulundu.

400 BİN MÜŞTERİSİ VARDI

Çekilişle ya da faizsiz şekilde vatandaşlara ev ve araba veren bu firmaların ise ülke genelinde 400 binden fazla aktif müşterisi var. bu şirketlerden bazıları vatandaşlara faizsiz kredi seçeneği sunsa da dolandırıcılık da sık sık olmaktaydı. Bu nedenle devlet vatandaşların mağduriyetlerini önleyecek bir adım attı. Artık bu işlemler yasalar tarafından takip edilecek.

FAİZSİZ KONUT SİSTEMİ 7 NİSANDA BAŞLADI

Faizsiz konut sistemi de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre resmen onaylandı. Resmî Gazete de yayımlanmasıyla birlikte yeni sistem başladı.

ŞİRKETLER DEĞERLENDİRİLECEK

BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre şirketler henüz değerlendirme aşamasında. Değerlendirme aşaması tamamlana kadar şirketler faaliyetlerine devam edecek fakat devlet onayı almamış olacaklar.

İntibak talebi reddedilen şirketler ise artık faaliyetlerine devam edemeyecek. Böylece yasal izinleri olmayan, ticaret unvanına sahip olmayan firmalar vatandaşları mağdur edemeyecek. İzinleri ve belgeleri tam olmadan ticarete devam eden firmalar hakkında ise adli işlem başlatılacak.

Bu kararın asıl amacı vatandaşların yaşadıkları ya da yaşayacakları mağduriyetleri önlemek. Ayrıca vatandaşların bu firmalara ödedikleri miktarın kamusal güvenceye alınmadığının da altı çizildi. Karar açıklandıktan sonra da 35 şirket BDDK’ya intibak almak için başvuru yaptı. İşte o şirketler;

    • Umut evim, Fuzul Gayrimenkul, Emin Evim, Katılım Evim, Mesken Finans, Kumbara Evim, Birikim Evim, İMECE yatırım, Yeni evim, finans Evim, Final evim, Yaşam evim, Önce evim, Tasarruf, İhtiyaç evim, Gerçek evim, Hedef evim, İkizler Evim, Değer Tasarruf, Nar Evim, Mor Evim, Sinpaş Yapı, Doğru Evim, İstek Evim, Varlık Evim, İktisat Evim, Pamuk Evim, Vizyon Evim, Ezogelin Tasarruf Gayrimenkul, Birevim Tasarruf Gayrimenkul, Çözüm Tasarruf Organizasyon, Birlik Birikim Gayrimenkul, Gelecek Tasarruf Gayrimenkul, Destek Evim, Güvence Tasarruf Gayrimenkul

 

Bu firmalardan BDDK onayı alamayanlar ise artık ticari faaliyetlerine devam edemeyecek.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Orijinal haber kaynağı için; Mevzuat Haberleri – – Güncel Hukuk Haberleri

İlgili haberler:

Author: Hukuk Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir