Emin Çölaşan: Telekom sattıkça satıyor, ses veren yok

Emin Çölaşan: Telekom sattıkça satıyor, ses veren yokTelekom sattıkça satıyor, ses veren yok

SEVGİLİ okuyucularım, yeni bir haftanın ilk yazısında merhaba! Geçen hafta üzerinde iki ayrı yazı yazdığım çok önemli bir konu yine karşımızda.
AKP hükümeti tarafından Lübnanlı Araplarahediye edilen Türkiye’nin altın yumurtlayan tavuğu Telekom’un içi yine boşaltılıyor.
Türk milletinin dişinden tırnağından artırdığı paralarla kurulan ve son satış sonrasında Lübnanlı Araplara devredilen Telekom, ulusal varlığımızın içini boşaltmayı sürdürüyor.
Geçen hafta yazmış ve kamuoyunun dikkatini çekmiştim. Telekom, gazetelere verdiği isimsiz ilanlarla Türkiye’nin dört bir yanındaki arsaları, arazileri ve binaları satıyor. İlanların hiçbirinde “Satıcı Telekom’un” ismi geçmiyor.

İşte size geçen haftaki yazılarımda gazete ilanlarından yola çıkarak verdiğim somut örnekler:
Nevşehir, Kayseri, Sakarya, Malatya, Elazığ, Bursa, Çorum, Gaziantep, Mersin, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Trabzon ve Sımakta tam 16 adet arsa, arazi ve çeşitli binalar satılık!
Devletin ve milletin mallarını, elin Arap’ı tek tek elden çıkarıyor.
Telekom Araplara sonsuza kadar satılmadı. Devir sözleşmesi 2026 yılında sona erecek… Ve bugünkü Telekom yönetimi karşımıza o gün itibariyle içi boşaltılmış, taşınmazları satılmış birkurum olarak çıkacak.
Şimdi size Pazar günü bir gazetede yayınlanan benzer ilanı aynen aktarıyorum:

“Satılık gayrimenkuller. Aşağıda belirtilen gayrimenkuller kapalı zarf açık artırma ihale usulü ile satılacaktır… İhale eden, herhangi bir ihale kanununa tabi olmayıp, ihaleyi yapıp yapmamakta serbesttir.”
Peki kim bu ihale eden?

Telekom!
Satış ilanlarında ismini niçin kullanmıyor?..
Çünkü devletin ve milletin mallarını gizlice satıyor!..
Ve sözünü ettiğim satış ilanlan geçtiğimiz Pazar günü devam ediyor. Bu kez iller değişmiş. Gerisine bakalım:
Bu kez Konya, Aksaray, Düzce, Niğde, Bilecik, Yozgat, Muş, Adıyaman, Erzincan, Ordu ve Siirt’te tam 14 adet taşınmaz satılıyor. Satışlar 30 Mart günü başlıyor, 20 Nisan’da bitiyor.
• • •
Sevgili okuyucularım, bu satış rezaletini kaçıncı kez yazıyor ve devletin ilgili makamlarına soruyorum:
“Telekom bu satışları hangi yasanın hangi maddesi, ya da devir sözleşmesinin hangi maddesi uyarınca yapmaktadır? Bu satışlara kim izin vermektedir? Devletin hangi kuruluşundan izin alınmaktadır?
Bu AKP hükümeti Telekom’un altının oyulmasına ve içinin boşaltılmasına niçin göz yummaktadır?”
Bu ve benzer soruları burada daha önce de sordum. Telekom dahil hiçbir kuruluştan açıklama gelmedi.
Dahası, muhalefet partileri de bu rezalete karşı sessiz ve tepkisiz. Onları da göreve çağırdığım halde, hiçbirinden tık yok!
Bir gazeteci bundan daha fazla ne yapabilir? Bir rezaleti belgeliyorum, yazıyorum ve hiçbir yerden tepki gelmiyor.
Harriri isimli Lübnanlı Arap ile AKP iktidarı arasında çok ilginç, çok özel ilişkiler olduğu kanısındayım. Bu hükümet Telekom’u Araplara ölmüş eşek fiyatına devretti. Telekom’un yeni sahipleri, verdikleri parayı bizim sırtımızdan iki yılda çıkardı. Bu bir rekordu!
Ancak bu da yetmedi. Arapların baskısıyla AKP hükümeti, Telekom’un yüzde 30 olan Kurumlar Vergisi’ni bir kalemde yüzde 20′ye indirdi ve böylece devlet, yılda 450 milyon
dolar dolaylarında vergi kaybına uğratıldı.
Bunların hesabının sorulması gerekiyor ve hesap gününün gelmesini bekliyoruz.
• • •
Şimdi size bu taşınmazların satışı olayının püf noktasını açıklıyorum. Devir sözleşmesinin 38/2 maddesi şöyle:
“Sözleşme süresinin sona ermesi veya yenilenmemesi durumunda (2026 yılında) Telekom, sistemin işleyişini etkileyen tüm teçhizatı bütün fonksiyonlarıyla ile ve çalışır durumda ve kendi kullanımındaki taşınmazları bedelsiz olarak devreder.”
Eğer sözleşmede bunun aksine, “Telekom istediği taşınmazı istediği gibi özgürce satar” diye bir hüküm varsa bildirsinler.
Şu işe bakın yaaa, ulusal varlığımızın içi Lübnanlı Arap tarafından göz göre göre boşaltılıyor ve muhalefet partileri dahil hiçbir yerden tık yok!

EMİN ÇÖLAŞAN / SÖZCÜ

Orijinal haber kaynağı için; İlk Kurşun Gazetesi

Author: Hukuk Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir