Kategoriler: İnternet Medyası

Emekli Olanlar Dikkat! İcraya Düşmeyin! – İçtihat Haberleri


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

SGK malullük aylığı almasına rağmen çalışan kişiler için harekete geçti. İş kazası, meslek hastalığı veya hastalık nedeniyle çalışma gücünün yüzde 60’ını kaybedenlere Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından malullük aylığı ödeniyor. Malullük aylığı alırken herhangi bir işte çalışmamak gerekir. Çalıştığı tespit edilenler malullük aylığından kesilir. Yargıtay, bir yapımda görev alan kişinin 2 gün süreyle malulen maaşını iki yıl arayla kesen SGK’yı haklı buldu.

2008 yılı öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar, emekli olduktan sonra 4/1-a (SSK) ve 4/1-b (BAĞ-KUR) statüsünde çalışmaya devam edebilirler. Emekliler 4/1-a statüsünde çalışırken sosyal güvenlik destek primi (SGDP) öderler. 4/1-b statüsünde çalışıyorlarsa SGDP ödemesi gerekmez.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre; Çalışma gücünün en az yüzde 60’ını iş kazası, meslek hastalığı veya ağır hastalık sonucu kaybedenlere SGK malullük aylığı öder. Malulen aylığı alanların çalışamayacak durumda olduğu varsayıldığından, emekli maaşı alırken Türkiye’de veya yabancı bir ülkede herhangi bir işte çalışmamalıdır.

BELİRLENENLERİN PARASI ÇALIŞTI
Çalıştığı tespit edilenlerin maaşları kesiliyor ve ödenen maaşları da geri alınıyor. İadesi talep edilen emekli maaşlarına da faiz uygulandığı için çok ağır bir mali yük olabilir.

Bu kişiler çalışmayı bıraktıktan sonra tekrar malullük aylığı alabilmeleri için kontrol muayenesine sevk edilirler. Kontrol muayenesinde iş gücü kaybının en az yüzde 60’ının devam ettiğine dair rapor alınması durumunda aylık olarak yeniden bağlanır. Rapor almayanlara aylık ödeme yapılmaz.

4 GÜNLÜK ROLÜ İÇİN GERİ ÖDEME YAPILDI
Yargıtay 10. Hukuk Dairesi’nin son kararına konu dosyaya göre (E:2020/9157, K:2021/10740) 1992 yılından bu yana televizyondaki kısa rolü nedeniyle malullük aylığı alan bir kişi, 2012 ve 2014 yıllarında iki kez üretim. iş günü.

Durumu tespit eden SGK, 2012 yılında çalışma tarihinden itibaren malulen aylığını iptal etti. Ayrıca iki yıllık dönemde ödenen 32.4 bin liranın faiziyle birlikte iadesi için icra takibi başlattı.

İNFAZ SONRASI DAVA AÇTI
Aylığı kesilen kişi, SGK’nın işleminin iptali ve icra takibinin durdurulması için ayrı dava açtı. Dava devam ederken SGK, 2017 yılında ilgili yönetmeliği değiştirerek, haksız yere ödenen maaşların sadece bir kısmının çalışılan saatlere iade edilmesini şart koştu.

İş mahkemesi, davacının emekli maaşının kesilmesine ilişkin itirazını reddetmiş, ancak söz konusu yönetmelik değişikliğine istinaden iki yıl değil, sadece 4 günlük çalışma süresine tekabül eden malul aylığının SGK’ya iade edilmesine karar vermiştir. Bölge adliye mahkemesi de kararı onadı.

Kişi malullük aylığının eski haline getirilmesi için başvurmuştur. SGK Sağlık Kurulu, kişinin engelli olmadığına karar verdi. Kurulun kararına itiraz üzerine adli tıp kurulu tarafından yapılan kontrol incelemesinde, çalışma gücünde yüzde 60’lık bir kayıp olmadığına dair rapor düzenlendi.

YARGI SGK’NIN HAKKI BULUYOR
SGK’nın bölge adliye mahkemesi kararına yaptığı itiraz üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay, adli tıbbın kişiye verilen iş gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmediği kararına dikkat çekti. özürlü sayılamayacağını söyledi.

Yargıtay kararında, adli tıp kurulunun bu kararı karşısında, o tarihte yürürlükte olmayan yönetmelik hükümlerine istinaden, sadece tekabül eden emekli maaşının iade edilmesi kararının alındığı belirtildi. 4 günlük süre çalışıldı, doğru değildi. Bu nedenle Yargıtay yerel mahkemenin kararını bozdu.

‘ENGELLİLERİN PARASI İLE KARIŞTIRILMAMALI’
Herhangi bir işte çalışması halinde sadece malulen aylığı alanlar için aylığın kesilmesi söz konusudur. Yaşa bakılmaksızın erken emekli olanlar, genellikle malulen emeklilik ve maluliyet vergi indirimi ile karıştırılır. Engelli vergisi indirimi ile emekli olanlar maaşlarından kesinti yapmadan sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışabilirler.

2008 yılından sonra ilk kez sigortalı çalışmaya başlayanlar ise emekli maaşı alırken hiçbir işte çalışamazlar.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Orijinal haber kaynağı için; İçtihat Haberleri – – Güncel Hukuk Haberleri

Benzer haberler: