Kategoriler: İnternet Medyası

Binlerce İsrailli eski liderleri için toplandı

Binlerce İsrailli eski liderleri için toplandıBinlerce İsrailli eski liderleri için toplandıAşırı sağcı bir Yahudi’nin kurşunlarına hedef olarak hayatını kaybeden eski İsrail Başbakanı İzak Rabin, ölümünün 15′inci yılında Tel Aviv’de kendi adını taşıyan meydanda anıldı.

TSİ 20.30′da başlayan anma töreninde meydanda toplananların sayısını Ynet haber sitesi, polis kaynaklarına dayanarak yaklaşık 30 bin kişi olarak verdi. Ancak anma törenini düzenleyenler 100 bin dolayında İsraillinin meydanda olduğunu iddia etti.

Bu yıl, üyesi olduğu İşçi Partisi içinde, ”gerçekleşmemiş umutları temsil ettiği” gerekçesiyle resminin kaldırılması tartışmalarına konu olan ve katılımcıların azalması nedeniyle anma törenlerinin de bu yıl sonuncusunun yapılabileceğinin açıklanması üzerine İsrailliler, İzak Rabin’i anmak üzere meydanı doldurdu.

Her yıl töreni canlı yayımlayan özel kanallar, Kanal 2 ve Kanal 10′un yanı sıra resmi devlet televizyonu Kanal 1, bu yıl törenden canlı yayın yapmayacaklarını duyurmuştu. Ancak Kanal 1, gelen baskılar üzerine fikir değiştirip, töreni canlı olarak yayımladı.

Töreni sunmak için seçilen, televizyon dünyasının bilinen isimlerinden Modi Bar-On, açış konuşmasında ”15 yıl sonra bugün, sadece iki devlete değil, iki Rabin’e ihtiyacımız olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Ama, bugün bir Rabin’imiz bile yok” dedi.

Anma töreninde konuşan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ise meydandakilere ”Buraya barışa destek vermeye geldiniz” diye seslendiği konuşmasında, ”Bu meydanda İzak Rabin’i öldürdüler, barışı öldürmeye çalıştılar. Ama başaramadılar, başaramayacaklar, barış galip gelecek” dedi.

-”BARIŞIN DÜŞMANLARINDAN DAHA KARARLIYIZ”-

Peres konuşmasında, ”Bizler, barışa düşman olanlardan daha kararlıyız. Bu yüzden galip gelen biz olacağız. Çünkü biz kendimiz ve komşularımız için savaşlara son vermeye yemin ettik” ifadelerini kullandı. Yine de barışa uzanan yolun hala uzak olduğunu kaydeden Peres, ”Hala bizi yok etmek isteyenler var” diyerek bu insanların barış yolunu kolaylaştırmadıklarını söyledi.

Rabin, Filistinliler’le barış yapmasına karşı çıkan, Yigal Amir adlı aşırı sağcı bir Yahudi tarafından, bugün Rabin Meydanı olarak anılan yerde, yine bir barış mitingi sırasında öldürülmüştü. Ömür boyu hapse mahkum edilen Yigal Amir, 14 yıldır cezaevinde bulunuyor.

Bu arada, bugünkü anma töreninde de yer alan Filistinliler’le barış yanlısı örgütlerden Şimdi Barış (Şalom Ahşav), Rabin Merkezi’ne başvururak, her yıl geleneksel olarak yapılan anma törenine devam edilmesini istedi. Örgütün Başkanı Yariv Oppenheimer, törenden vazgeçilmesinin sadece İsrail’deki barış yanlılarına değil, tüm İsrail toplumuna zarar vereceğini belirtti.

AA

Kaynak : Haber7

Orijinal haber kaynağı için; Yeni Günde Hep Beraber – Güne Başlarken

Benzer haberler: