Kategoriler: Gazeteler

Barolar, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin güncellenmesini istedi: En az %45’lik artış yapılması bir zorunluluktur!

Avukatlık Asgari Ücret Tarifelerinin ve CMK Ücret Tarifelerinin Güncellenmesine İlişkin Ortak Açıklama

Ülkemizde son dönemdeki olumsuz ekonomik gelişmeler, paranın alım gücündeki azalma ve değişen piyasa koşulları nazara alındığında meslektaşlarımızın ekonomik durumlarının muhafaza edilmesi için 20 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ile 25 Kasım 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Görevlendirilen Müdafi ve Vekillere Yapılacak Ödemelere İlişkin 2022 Yılı Tarifesi’nde hiç vakit kaybetmeksizin en az %45’lik yeni bir artış yapılması bir zorunluluktur. Nitekim, TCMB verileri ve TCMB internet sitesinde bulunan “Enflasyon Hesaplayıcısı” aracı kullanıldığında, 2021 yılı Kasım Ayındaki 100 TL’nin 2022 yılı Nisan ayı güncel karşılığı 149,59 TL olduğu görülmektedir. Bu durumda her iki tarifedeki ücretlerin de meslektaşlarımızın emeklerinini karşılamadığı ve mağduriyetlerine sebep olduğu açıktır.

Ayrıca, Asgari Ücret Tarifesi’nin üçüncü kısmında düzenlenen, “Konusu Para Olan Veya Para İle Ölçülebilen Yardımlarda Ödenecek Ücret” tablosu da mutlaka güncellenmelidir. Nitekim hepimizin malumu olduğu üzere konusu para ile ölçülebilen davalarda, harca esas değer dava tarihine göre hesaplanmakta, fakat kararın kesinleşmesi ortalama 4-5 yılı bulabilmektedir. Mevcut ekonomik işleyiş ve enflasyon oranları dikkate alındığında avukatların zararının faizle karşılanamayacağı tartışmasızdır. Bu sebeple, Tablo’da da düzenleme yapılarak matrahların ve yüzdelerin de artırılması gerekmektedir.

Bu kapsamda, TC. Adalet Bakanlığı’nı konu ile ilgili ivedilikle bir çalışma başlatarak gerekli artışları uygulamaya davet ediyoruz.

Adana Barosu Adıyaman Barosu Afyonkarahisar Barosu Ağrı Barosu Aksaray Barosu Amasya Barosu Ankara Barosu Antalya Barosu Ardahan Barosu Artvin Barosu Aydın Barosu Balıkesir Barosu Bartın Barosu Batman Barosu Bayburt Barosu Bilecik Barosu Bingöl Barosu Bolu Barosu Burdur Barosu Bursa Barosu Çanakkale Barosu Çankırı Barosu Çorum Barosu Denizli Barosu Düzce Barosu Edirne Barosu Elazığ Barosu Erzincan Barosu Erzurum Barosu Eskişehir Barosu Gaziantep Barosu Giresun Barosu Gümüşhane Barosu Hakkari Barosu Hatay Barosu Iğdır Barosu Isparta Barosu İstanbul Barosu İzmir Barosu Kahramanmaraş Barosu Karabük Barosu Karaman Barosu Kars Barosu Kastamonu Barosu Kayseri Barosu Kırıkkale Barosu Kırklareli Barosu Kilis Barosu Kocaeli Barosu Konya Barosu Kütahya Barosu Malatya Barosu Mardin Barosu Manisa Barosu Mersin Barosu Muğla Barosu Muş Barosu Nevşehir Barosu Niğde Barosu Ordu Barosu Osmaniye Barosu Sakarya Barosu Samsun Barosu Siirt Barosu Sinop Barosu Sivas Barosu Şanlıurfa Barosu Şırnak Barosu Tekirdağ Barosu Tokat Barosu Trabzon Barosu Tunceli Barosu Uşak Barosu Van Barosu Yalova Barosu Yozgat Barosu Zonguldak Barosu

Orijinal haber kaynağı için; Hukuki Haber

Benzer haberler: