Kategoriler: Gazeteler

Avukata ters kelepçeli darp!

16 Ekim Pazar gecesi saat 22:00 sıralarında yaşanan olayla ilgili olarak açıklama yapan Kocaeli Barosu Gebze temsilcisi avukat Tayfun Budak, “Kocaeli Barosu’na kayıtlı avukatlarından Av. Adem Karaca, müvekkili ile birlikte kendi şahsi aracıyla müvekkilinin iş yerinin önünden geçerken müvekkilin iş yeri önünde bekçilerle birkaç kişinin olduğunu görüp duruyor. Sonrasında müvekkili araçtan inip (kendi dükkânı olması sebebiyle) bir problemin olup olmadığını sormak için durduğunda daha durumu sormaya fırsatı olmadan gece bekçiler müvekkilinin direkt olarak yüzüne biber gazı sıkmışlardır. Av. Adem Karaca da bu esnada aracından inerek kimliğini göstermek suretiyle avukat olduğunu müvekkiline yaptıklarının kanuna aykırı olduğunu bu şekilde uygulama yapamayacaklarını belirtmesine rağmen bekçiler ve akabinde gelen polis ekipleri meslektaşımıza hakaret edip yüz üstü yere yatırıp ters kelepçe yaparak darp etmişler. 

“TERS KELEPÇE”

Ayrıca avukatın telefonuna el konulmuş ve arabası da otoparka çekilmiştir. Bu konuda bekçilerin beyanı ise tam bir yalanlar silsilesidir. Bekçiler ifadelerinde avukatlık kimliğini çimenlikte bulduklarını telefonun ise yere düştüğü söylemişlerdir. Bu konuda kamera kayıtları ise bekçilerin yalanlarını ortaya çıkarmaktadır. Daha sonra sağlık kontrolu için Gebze Fatih Devlet Hastanesi’ne götürülen Av. Adem Karaca ve müvekkili burada da ters kelepçe ile tutulmuşlar ve başlarına bastırılmak suretiyle ağır ve kötü muamele görmüşlerdir. Akabinde olayı haber alan ortakları Av. Emre Güngör ve Av. Oğuz Akbulut ile Kocaeli Barosu Gebze temsilcisi olarak Beylikbağı karakoluna intikal etmişler ve Av. Adem Karaca’nın ters kelepçeli olarak polis aracından indirildiğine şahit olan avukatlar bu konuda gerekli şikayetler yapılmış ve adli süreç başlatıldığını duyurdu.

“SUÇ TEŞKİL ETMEKTEDİR”

Yaşanan bu durum Türk ceza kanunu, Ceza muhakemesi kanunu ve avukatlık kanunu gereği suç teşkil etmektedir. Kaldı ki, PVSK gereği bekçiler ve polisler görevini açıkça ve keyfi olarak kötüye kullanmışlardır. Biber gazı sıkılması ve kelepçe uygulanması için PVSK’da açıkça hükümler mevcuttur. Tüm yaşananlar avukatlık mesleğinin ve vatandaşın savunma hakkının çok kolay şekilde etkisiz ve değersiz hale getirilmeye çalışıldığının açık göstergesidir. Bizler savunma makamı olarak bu tür hukuksuzluklara dur demeye ve adaletin tecelli edeceğine olan inançla mesleğimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bu şekilde keyfiyet içeren uygulamalarla birçok vatandaşımızın huzurunun bozulması ihtimalleri vardır” dedi.

Kocaeli Barosu eski başkanı Av. Bahar Candemir’in konuyu duymasının ardından olayın yaşandığı gün nöbetçi olan Cumhuriyet Savcısı ile konuyu görüştüğü, Av. Adem Karaca’nın ve müvekkilinin durumunun iyi olduğu, Kocaeli Barosu’nun ilgili memurlar hakkında şikayette bulunduğu ve konuyu yakinen takip ettiği öğrenildi. 

“AVUKATLIK MESLEĞİNE SALDIRI”

Olaya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yapan avukat Adem Karaca, “Hukuka aykırı işlem yapıyorsunuz dedim diye gördüğüm muamele..  Bu yaşadığım vahim olay şahsıma değil avukatlık mesleğine yapılmış bir saldırıdır.” ifadelerini kullandı.

Orijinal haber kaynağı için; Hukuki Haber

Benzer haberler: