Avukat Şirin Alçı'ya Yapılan Saldırıya İlişkin Bir Değerlendirme

“Psikolojik “Yön Değiştirme” Savunma Mekanizması Açısından” Avukat Şirin Alçı’ya Yapılan Saldırıya İlişkin Bir Değerlendirme

Psikolojik “Yön Değiştirme” Savunma Mekanizması Nedir?

Kişinin isteklerini ve kızgınlıklarını, gerçek kızılan kişiye değil de daha az zarar gelecek bir kişiye yöneltmesi veya o tepki yerine başka bir tepkinin gösterilmesidir.

Yön değiştirme, kızgınlık veren duygunun ait olduğu nesne ya da durumla hiçbir ilgisi olmayan bir nesne ve duruma yönlendirilmesi veya tehlikeli sayılan duygunun yarattığı tepkinin yerine başka bir tepkinin gösterilmesi şeklinde görülebilir.

Bir tanığın ifadesine müdahalede bulunan davalı M.A., hakim tarafından sessiz olması için uyarıldı. Susmaması halinde duruşma salonunda çıkarılacağının söylenmesi üzerine sinirlenip çıkan ancak bir anda geri dönen M.A., sıçrayarak davalının avukatı Şirin Alçı’nın yüzüne tekme attı.

Saldırgan, davacı eski eşinin araya girmesi üzerine bu kez ona vurmaya başladı.

Hâkime sıçrayarak tekme atmaya MAÇASI YEMEYEN şüpheli, avukata tekme atıyor.

1136 Sayılı Avukatlık Kanunu

Avukata Karşı İşlenen Suçlar

Madde 57 – Görev Sırasında veya yaptığı görevden dolayı avukata karşı işlenen suçlar hakkında, bu suçların hâkimlere karşı işlenmesine ilişkin hükümler uygulanır.

İkinci Bölüm

Vücut Dokunulmazlığına Karşı Suçlar

Kasten Yaralama

Madde 86-

(1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Kasten yaralama suçunun;

c) Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle

İşlenmesi halinde, şikâyet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

KAYNAKÇA

https://www.kimpsikoloji.com/savunma-mekanizmalari-nelerdir-2/#:~:text=Y%C3%B6n%20de%C4%9Fi%C5%9Ftirme%3A&text=Y%C3%B6n%20de%C4%9Fi%C5%9Ftirme%2C%20k%C4%B1zg%C4%B1nl%C4%B1k%20veren%20duygunun,g%C3%B6sterilmesi%20%C5%9Feklinde%20iki%20bi%C3%A7imde%20g%C3%B6r%C3%BClebilir.

https://www.hukukihaber.net/gundem/durusma-salonunda-avukata-tekme-atan-saldirgan-tutuklandi-h439173.html

Orijinal haber kaynağı için; Hukuki Haber

İlgili haberler:

Author: Hukuk Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir