Kategoriler: CHP

Ankara Milletvekili Çetin, trafik kazalarına kurban giden Mevsimlik Tarım İşçilerine aracılık edenlerin durumunu sordu

Ankara Milletvekili İzzet Çetin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından cevaplandırılması istemiyle hazırladığı önergeyi TBMM Başkanlığına sundu.

Ankara Milletvekili Çetin, Trafik kazalarına kurban giden Mevsimlik Tarım İşçilerine aracılık edenlerin durumu ile ilgili önergesinde şu sorulara yer verdi:

1-      27.05.2010 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Tarımda İş Aracılığı Yönetmeliği” hükümlerine göre “Aracılık Belgesi” sahibi kayıtlı aracı sayısı nedir?

2-      Aracılık Belgesi 3 yıllık süreyi doldurduğu için yenilenenlerin sayısı nedir?

3-      Aracılık Belgesi sahibi kayıtlı aracılar yönetmelik hükümleri doğrultusunda faaliyette bulunmakta mıdır? Yönetmelikte belirtildiği gibi ücretlerini işçilerden değil de yalnızca işverenlerden mi almaktadırlar?

4-      Türkiye İş Kurumundan belge almadan aracılık yapanların tespitleri yapılmakta mıdır? Yapılıyor ise bu kişilere hangi idari ve cezai işlemler yapılmaktadır? Bugüne kadar belgesiz aracılık yaptığı tespit edilenlerin sayısı ve bu kişilere uygulanan idari para cezası toplamı nedir?

5-      31 Ekim 2013 günü Isparta da tarım işçilerini taşıyan midibüsün kaza yapması sonucu 18 tarım işçisi yaşamını yitirmiş, çok sayıda işçi de yaralanmıştır. Bu kazada yaşamını yitiren ve yaralanan işçilerin durumları “Tarımda İş Aracılığı Yönetmeliği” hükümleri çerçevesinde incelenmiş ve gerekli soruşturma yapılmış mıdır? Yapıldı ise sonucu ne olmuştur?

Orijinal haber kaynağı için; Cumhuriyet Halk Partisi

Benzer haberler:

    yok