Kategoriler: İnternet Medyası

Ani Örenyeri’nde kazı çalışmaları sürüyor

Türkiye-Ermenistan sınırındaki Ani Örenyeri’nde tarihin gün yüzüne çıkartılması için bu sezon 4 noktada kazı çalışması başlatıldı.

Kars’ın Arpaçay ilçesindeki iki derin dar boğazın ortasında yer alan Ani, yaklaşık 100 hektar alana kurulu. Kazı başkanı Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Arslan, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

– Kazı çalışmalarını, bilim insanlarının, öğrencilerin yer aldığı 35 kişilik geniş ekiple sürdürmekteyiz. Bu yıl ki çalışmalarımız 4 farklı noktada kazı, 2 ayrı alanda da çarşı konservasyonu ve buluntu restorasyonu olmak üzere 6 ayrı alanda devam etmekte.

Kazı çalışmalarının yanı sıra, gün yüzüne çıkarılan kültür hazineleri müze envanterine kazandırılıyor.

– Kazı çalışmaları özellikle Selçuklu hamamı, Selçuklu çarşısı ve Selçuklu konutlarının yer aldığı alanlarda yoğunlaştırıldı. Çalışmalarımız sadece kazı çalışması şeklinde değil, gün yüzüne çıkarttığımız eserleri de korumaya yöneliktir. Ayrıca Selçuklu konutları ve çarşısında konservasyon çalışması da yürütmekteyiz.

UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Ani örenyeri, “Dünya Kenti”, “Medeniyetler Beşiği”, “Binbir Kilise” ve “40 Kapılı Şehir” olarak da adlandırılıyor. Tarih boyunca Türklerin yanı sıra onlarca uygarlığın hayat bulduğu Ani Örenyeri’nde geçmişte Hristiyan ve Müslümanlar yan yana yaşadı.

Orijinal haber kaynağı için; Ulusal Kanal – Son Dakika Haberleri

Benzer haberler:

    yok