Kategoriler: İnternet Medyası

ABD’den Ukrayna üzerinden 3. Dünya Savaşı mesajı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Aspen Güvenlik Forumu'nda bir konuşma gerçekleştirdi.
Amerikan istihbaratının Rus ordusunun savaşta çok daha kabiliyetli çıkacağını beklediğini ifade eden Sullivan, ancak Rusya’nın savaşta hedeflerinden birçoğunu elde edemediğini ifade etti.
Sullivan, Rusya’nın mevcut hedeflerine ulaşma konusunda da büyük zorluklar yaşadığını belirterek bunun büyük ölçüde Ukraynalıların cesaretinden ve batı ülkelerinin verdiği silahlardan kaynaklandığını dile getirdi.
Biden’ın güvenlik danışmanı ayrıca, “Rusya’nın Ukrayna işgalinin Putin için stratejik başarı olmaması ve stratejik bir başarısızlık olması ABD’nin stratejik hedefimizdir” dedi.
Ukrayna’ya gerekli silahların yavaş ulaştırıldığı hakkındaki iddialara da cevap veren Sullivan, ABD ordusunun lojistik kapasitesine uygun şekilde silah yardımı yapıldığını ve bu tür eleştirileri kabul etmediğini savundu.
ABD’nin menzili 300 kilometreyi bulan Kara Kuvvetleri Taktik Muharebe Füzelerini (ATACM) Ukrayna’ya vermeyeceklerini belirten Sullivan, “Başkan, üçüncü dünya savaşına yol açacak şartlara neden olmamak gerektiğine inanıyor” dedi.

Orijinal haber kaynağı için; Son Dakika Haber – Milli Gazete – Milli Gazete

Benzer haberler: