RSS ile takip et

Av.Orhan AKA

Askeri casusluk davası mağdurlarının manevi tazminat hakkı

Bu yazıya Not ver


İşbu makale, İzmir’de görülen ve kamuoyunda “Askeri Casusluk” davası olarak bilinen davada mağdur/müşteki sıfatıyla yer alan kişiler hakkında tutulan fişleme kayıtlarının hiçbir önlem alınmaksızın iddianamede açıkça yer alması sebebiyle talep edilebilecek manevi tazminat ile ilgilidir.

2010 yılında bir ihbar maili üzerine başlatılan soruşturmada, 49'u muvazzaf asker 93 şüphelinin tutuklanmasına karar verilmiş, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, Kişisel verilerin kaydedilmesi, Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme” vb. suçlamalar ile 49'u muvazzaf asker 357 sanık hakkında 2 yıl ile ömür boyu hapis arasında değişen cezalar istenmiş idi. İddianamede adı geçen 831 mağdurdan, aralarında devlet memuru, asker ve MİT mensubunun da bulunduğu çok sayıda kişinin suç örgütü tarafından fişlendiği iddia edildi. Ne yazık ki, sanıklar tarafından oluşturulduğu iddia edilen bu isimler hakkındaki fişleme kayıtları iddianamede açıkça yer alarak kamunun bilgisine ulaştı. 06.01.2013 tarihli iddianamede, mağdurların siyasi görüşlerinden, cinsel tercihlerine, ebeveynlerinin ne iş yaptığına, kimin neye/kime karşı zaafı bulunduğuna, hangi tür belgeleri temin ettiğine/edebileceğine kadar birçok bilgi yer almaktadır. İzmir 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde Nisan 2013'te görülmeye başlanan dava, süreçte özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin düzenleme ardından İzmir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Yargılama sırasında bilirkişi heyeti, delillerin gerçek olmadığına dair rapor düzenlemiş ve mahkemece 3 yıl süren yargılama ardından 26 Şubat 2016'da tüm sanıkların beraatine karar verilmiş idi. Beraat kararı Yargıtay tarafından da onandı. Böylelikle, işbu davada yargılanan tüm sanıklar beraat etmiş ve beraat kararı Ekim 2016’da onanarak kesinleşmiş oldu.

Ceza Muhakamesi Kanunu’nun, “Tazminat istemi” başlıklı, 141. Maddesine 18.06.2014 tarihinde eklenen 3. fıkra şu şekildedir:

“… suç soruşturması veya kovuşturması sırasında kişisel kusur, haksız fiil veya diğer sorumluluk hâlleri de dâhil olmak üzere hâkimler ve Cumhuriyet savcılarının verdikleri kararlar veya yaptıkları işlemler nedeniyle tazminat davaları … açılabilir.”

Eklenen bu fıkra ile, soruşturma ve kovuşturma işlemleri nedeniyle tazminat davası açmak mümkün hale gelmiştir.

Askeri Casusluk davasına dair iddianamede, “sanık” olarak yargılananların, mağdurlar hakkında tuttukları iddia olunan fişleme kayıtlarına, gereği yok iken ve hiçbir önlem alınmaksızın açıkça yer verilmesinin de tazminat nedeni oluşturacağı, Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin 2015/13049 E. ve 2015/17584 K. Sayılı kararında şu şekilde açıklanmıştır.

“… açıklamalar ışığında davacının talebi incelendiğinde, gerçekliği konusunda hiçbir değerlendirme yapılmaksızın ve bir değer yargısında bulunulmaksızın, iddianamede mağdur olarak gösterilen davacı hakkında tutulan fişleme kayıtlarının açıkça gösterilmesi suretiyle zarara uğradığı iddiasının, … tazminat nedeni oluşturacağı anlaşılmakla”…


Anayasanın 20. maddesindeki " Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. Özel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz" şeklindeki hüküm, Medeni Kanun’daki “Hukuka aykırı olarak kişilik hakkına saldırılan kimse, hâkimden, saldırıda bulunanlara karşı korunmasını isteyebilir. Kişilik hakkı zedelenen kimsenin rızası, daha üstün nitelikte özel veya kamusal yarar ya da kanunun verdiği yetkinin kullanılması sebeplerinden biriyle haklı kılınmadıkça, kişilik haklarına yapılan her saldırı hukuka aykırıdır.” hükmü ve Türk Borçlar Kanunu’ndaki; “Kişilik hakkının zedelenmesinden zarar gören, uğradığı manevi zarara karşılık manevi tazminat adı altında bir miktar para ödenmesini isteyebilir.” hükmü ve yine Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin "Özel hayatın ve aile hayatının korunması başlıklı 8. maddesindeki; "Herkes özel hayatına, aile hayatına, konutuna ve haberleşmesine saygı gösterilmesi hakkına sahiptir." hükümleri birlikte değerlendirildiğinde; iddianame düzenlemekle görevli ve yetkili Cumhuriyet savcılarının da, zorunluluk ve gereklilik ilkelerine uygun hareketle özenli davranması, kişilerin gizli veya özel hayat alanına ait olan, haberleşme içerikleri, kişiler arasındaki konuşmalar, özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerle ilgili bilgi ve belgelere iddianame içeriğinde aynen yer vermelerinin gerekli olup olmadığını değerlendirerek hareket etmeleri gerektiği söylenebilir.

Az yukarıda bahsedilen Yargıtay emsal kararında da, bu gereklilikten bahsedilerek, mağdurlar hakkında tutulan fişleme kayıtlarının iddianamede aynen yer alması, içeriğiyle ilgili hiçbir değerlendirme yapılmaksızın ve değer yargısında bulunulmaksızın CMK’nın 141/3. fıkrası uyarınca tazminatı gerektirdiği, oluşan manevi zararın da tazminat hukukunun genel ilkeleri çerçevesinde Devlet tarafından karşılanması gerektiği belirtilmiştir.

Bahsi geçen Yargıtay kararı, oybirliği ile alınmış bir karar olup, 831 mağdur açısından da emsal niteliği taşımaktadır.Bu makalenin tüm hakları saklıdır. Alıntı yaptığınıza ilişkin link vermek suretiyle makalemizi paylaşabilirsiniz. Kaynak belirtmeksizin makalelerimizden alıntı yapılması durumunda yasal işlem başlatılmaktadır.

Yorumlar

Trackbacks

Total Trackbacks 0
Trackback URL:


Hukuk Blog |  2020 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2020 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2020 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.