PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Marka İsimleriyle Mail Almak Suçmudur?

ciber
29-08-2012, 20:47:49
Arakdaşlar bir sorum olacaktı şimdi biliyorsunuz geçtigimiz günlerde microsoft yeni bir mail servi açtı outlook uyanık arkadaslar jenerık olan maıllerı hemen aldılar fakat bir arkadasım Herhangi bir kurum veya kuruluşun ismiylen MAİL ADRESİ almak YASAK ve SUÇ oldugunu hatta dolandırıcılıkla yargılanabileceğimi ve kapatmamı soyledı acaba oyle bır sey varmı acaba ben mesela sadecehosting@outlook.com diye eposta acarda satarsam jenerık maıl olarak sadecehostıng bana dava acabılırmı yada akparti@outlook.com gibi acarsam basım derde gırermı.yada markayı çağrıştıran maillerde suç olurmu mesela gogle@outlook.com gibi bunu araştırdığımda bazı kişiler şöyle dedi

----------------------------------------------------------
bu adresler halka açık bir hizmetin uzantısıdır. istediğim uzantıyı alma hakkım saklıdır.

Ayrıca ben bu bilişim isimlerini genellikle isim hakkı olan kişilerin satın alması için yapıyorum, bunu alıpta onlardan habersiz +++++++++++lık vs.. yapmak için değil, tam tersi onlara bir fırsat sunarak kendi isimlerine isterseler outlook.com mail hesabı alabilmeleri imkanını sağlıyorum.

şimdi biri çıktı adım ahmet diye gitti diye mail alacak ve adı ahmet olan biri dava açacak diyecekki benim adımı almış buna ceza verin git Allah aşkına arkadaşım işin gücün yokmu ?

Markası olan gider mail hizmet sağlayıcıya şikayet eder
----------------------------------------------------------
dedi bunun doğruluğu nedir?

Selametle

litigation
29-08-2012, 21:34:34
Marka her zaman korunur.

Av.İsmail Arslan
29-08-2012, 22:38:43
araklama :)

arakdaşlar iki defa :)

Bahadırhan
29-08-2012, 23:09:34
Sen bu maili kullanarak ilgili markanın haklarını ihlal ediyorsan problem olur. Nasıl mı ?

Örneğin Cocacola'yı taklit ediyorsun, cocacola markası yer alan meşrubatlar üretiyorsun, hatta tanınmış marka olduğu için meşrubat olmak zorunda değil. Diyelimki cocacola isimli oyuncaklar üretiyorsun. Ve bu oyuncakları satarken de cocacola@outlook.com mail adresini kullanıyorsun.

Bu durumda cocacola markanın kendisine sağladığı hakları kullanarak senin bu faaliyetini engellediği gibicocacola@outlook.com mail hesabını kullanmanı da engelleyebilir. Ama bugüne kadar uygulaması olmuş mudur bilmiyorum. Mesela cocacola@msn.com veya cocacola@gmail.com gibi mailler için bu tür bir yaptırım uygulanmış mıdır araştırmak lazım.

ciber
30-08-2012, 12:20:40
Sen bu maili kullanarak ilgili markanın haklarını ihlal ediyorsan problem olur. Nasıl mı ?

Örneğin Cocacola'yı taklit ediyorsun, cocacola markası yer alan meşrubatlar üretiyorsun, hatta tanınmış marka olduğu için meşrubat olmak zorunda değil. Diyelimki cocacola isimli oyuncaklar üretiyorsun. Ve bu oyuncakları satarken de cocacola@outlook.com mail adresini kullanıyorsun.

Bu durumda cocacola markanın kendisine sağladığı hakları kullanarak senin bu faaliyetini engellediği gibicocacola@outlook.com mail hesabını kullanmanı da engelleyebilir. Ama bugüne kadar uygulaması olmuş mudur bilmiyorum. Mesela cocacola@msn.com veya cocacola@gmail.com gibi mailler için bu tür bir yaptırım uygulanmış mıdır araştırmak lazım.
işte ben o mailleri satmak istiyorum yani ben hiç birşey için kullanmayacağım sadece boş beklıcek alıcı cıkarsa satacagım boyle sorun olurmu bıde bana mail atarsa şirket mailimizi ver yoksa mahkemeye veririz diye ne demeliyim

Erdoğan Kırcalı
30-08-2012, 14:42:37
işte ben o mailleri satmak istiyorum yani ben hiç birşey için kullanmayacağım sadece boş beklıcek alıcı cıkarsa satacagım boyle sorun olurmu bıde bana mail atarsa şirket mailimizi ver yoksa mahkemeye veririz diye ne demeliyim

Buyrun, sizin için tutmuştum zaten ben de demeli ve usulca vermelisiniz :)

sadecehosting le veya akparti ile bir ilişkiniz yoksa, öncelik o ada sahip kurumların olacaktır doğal olarak.

ciber
30-08-2012, 15:37:28
Buyrun, sizin için tutmuştum zaten ben de demeli ve usulca vermelisiniz :)

sadecehosting le veya akparti ile bir ilişkiniz yoksa, öncelik o ada sahip kurumların olacaktır doğal olarak.
Başka bir forumdada açtım sat dediler eger vermezlerse versinler mahkemeye hiçbişey olmaz dediler niye dedim o markayla ilgili hiç bişey barındırmıyorsa (logo,ürün vs....) hiçbirşey yapamazlar dediler :) en fazla maili kapatırlar dediler

ciber
31-08-2012, 21:43:50
hocam net bi cevap verse hukuçu arkadaşlar

litigation
31-08-2012, 23:39:48
hocam net bi cevap verse hukuçu arkadaşlar
Hukukçular cevap vermiş ama beğenmiyorsunuz. Biz de hukuk sitesi olmayan forumlardaki gibi baştan savmak için sat birşey olmaz mı diyelim zorla?
Marka, patent vs. neden var? İsim hakkını korumak için. İşte bu kadar basit.