PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : İnternetten dolandırıcılık

panzehir2626
18-08-2012, 15:46:35
Merhabalar efendim öncelikle başıma gelen olay sonucunda varmak istediğim nokta sadece diğer insanların mağdur olmamasıdır. s"""""""""n.com adlı alışveriş sitesinden bir adam bir ürün için fiyat vermiş. bende telimi bıraktım sonra beni aradı detayları konuştuk. anlaştık. hesabına az bir miktar yatırmamı sonra ürünü kargolayacağını ve bana kargo takip no vereceğini ve daha sonrada parasnın tamamını yatırmamı istedi. bundan IBAN istedim hesabına yatırmak için fakat olmaz dedi ve garanti paramatikten tc kimlik numaramı girerek yatır dedi. yatırdım ve beni aradı kargo no verdi fakat noyu kargo şirketinde sorduğumda hep olumsuz yanıt aldım ve sonra şahsın telefonu kapandı ve ulaşılamıyor. yani dolandırıldım kısaca. elimde tc kimlik numarasında dair yatırdığım dekontlar var adamın tel nosu var .

aramızda net üzerinden bir yazışma olmadı konuşmalarımızın anlaşmalarımızın tamamı telefon üzerinden oldu. savcılık bunu delil olarak kabul edermi ? yani telekomdan bu kayıtları alıp delil sayarmı. suç duyurusunda bulunsam şahıs hakkında ne gibi işlemlere varılabilir?

Tek istedğim ben mağdur oldum artık Türkiyede böyle insanlar yüzünden başka kardeşlerimiz mağdur olmasın. İlginiz ve alakanız için teşekkür ederim. iyi bayramlar

murat2023
18-08-2012, 16:24:11
bahsettiğiniz sitede get sistemi vardır... onu neden kullanmadınız... Kargo elinize ulaşmadan siz ürüne onay vermeden paranız sistemde kalır ve siz onay verdikten sonra satan kişiye geçerdi.... Mağdur olduğunuza üzüldüm... Ne kadar yatırdınız acaba ?

panzehir2626
18-08-2012, 16:28:29
evet get sistemini biliyorum ama dolandırıcı işte ordan satış yapmak istermi hiç :) ürün uyguna geldiği için bende atladım hayatımda ilk kez oldu boşluğuma geldi. mebla önemli değil giden gitti 1 tlde olsa 100000 tl de olsa gitti. önemli olan böyle düzenbazlazların oyununu bozmak en azından birini deşifre etmek diye düşünüyorum

murat2023
18-08-2012, 16:32:32
Efendim bazıları 10.000 km uzaklıktan yani çinden ürün alıyor ( yani ben ) ve dolandırılamıyorum... Çünkü sistemi biliyorum... bu tarz sitelerde sistem sağlamdır.... sistemi deşifre edin kafi... rakam büyükse eğer bölgenizdeki adliye sarayına gidin dekont ve telefon numarası ile şikayetçi olunuz...

Şenol Eker
18-08-2012, 16:34:11
Deşifre olması bir şeyi değiştirmez ki. Belki bu adam elli kere bunu yaptı, deşifre oldu, dolandırıcı dediler, belki forumlarda bu adam dolandırıcıdır diye yazdılar ama sizin haberiniz olmadı.
Cezası da var mı bilmiyorum. Çünkü o kadar çok uğraşmanız gerekecek ki, belki de -ki muhtemelen- sahte kimlikle aldı parayı. Ulaşacağınız kişinin hiç bir şeyden haberi yok.
Sizin bu işin üstüne gitmeniz, en fazla o dolandırıcının o sahte kimliği kullanmasnı engelleyecek ve dolandırıcı yeni bir sahte kimlik edinmek zorunda kalacak. Ama tabii bu da bir şey.