PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Üzerime kayıtlı olan alan adının kullanım hakkı

kolera
12-07-2012, 01:05:19
İyi günler değerli hukuki.net üyeleri.

Çalışmakta olduğum firmadan yüklü miktarda maaş alacağım bulunmaktadır. Şikayetçi olacağım fakat yalancı şahitler aracılığıyla haksız çıkmam ya da süreci yavaşlatmaları mümkün.

Bu firmanın .com uzantlı alan adı işe girdiğim tarihten itibaren benim adıma kayıtlı. Alan adının ücretini kendi kredi kartımdan ödedim ve ben firmaya bu alan adını alacaklarıma karşılık vermek istiyorum. Son konuşmamızda alacaklarımı vermezseniz siteyi kapatırım dedim.

Onlarda böyle bir şey yaparsam şikayetçi olacaklarını ve büyük cezalar alabileceğimi söylediler; .com alan adı kimin üzerine kayıtlıysa onundur bildiğim kadarıyla fakat yine de siz değerli dostlarıma danışmak istiyorum.

Örn: www.firmaadi.com uzantısını hak ettiğim maaşlarımı alana kadar kapatsam bir suç işlemiş olur muyum ?

memosmemos
26-07-2012, 11:18:37
Selam ben işin hukuki kısmını bilmiyorum fakat alan adı senin adına kayıtlı ise (ödemenin kimin yaptığı önemli değil) ve onlarda bu bilgileri değiştirmezler ise icann kuralları gereği domain adresini istediğin yere yönlendirebilirsin, hatta domain şifreleri onlarda ise domain firmasına yada direk icann başvurarak kimlik, mail ve adres teyidini vererek domaini farklı bir firmadan üzerine tekrar alabilirsin, mevcut çalışan sayfa firmaya ait olduğu için firmanın hosting alanında bulunan verilerine dokunmasan iyi edersin.
Eğer firma .tr uzantılı domaine sahip ise senin üzerine olması birşey ifade etmiyor o zaman şikayet edebilirler.