PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Çalışanların tassarruflarını teşvik alacakları







Av.İrfan Aydın
04-03-2004, 15:34:07
3417 sayılı Yasa gereğince işveren tarafından Ziraat Bankasına yatırılması gereken ancak yatırılmayan ana para ve nemaların dava yoluyla istenilmesi halinde, 4853 sayılı (Kabul T:24/4/2003) Yasa sonrasında, SSK ve işveren aleyhine İş Mahkemesinde açılacak davalarda ana para ile birlikte nemaların da istenilmesi mümkün müdür? (4853 s.y.nın nemaların taksitler halinde ödeneceği hükmü karşısında)

aydın

Utopia
05-03-2004, 16:18:57
Alıntı:Alıntı yapılan üye ; Av.İrfan Aydın:
3417 sayılı Yasa gereğince işveren tarafından Ziraat Bankasına yatırılması gereken ancak yatırılmayan ana para ve nemaların dava yoluyla istenilmesi halinde, 4853 sayılı (Kabul T:24/4/2003) Yasa sonrasında, SSK ve işveren aleyhine İş Mahkemesinde açılacak davalarda ana para ile birlikte nemaların da istenilmesi mümkün müdür? (4853 s.y.nın nemaların taksitler halinde ödeneceği hükmü karşısında)

aydın


Belediyeden emekli bir müvekkilim var.Kendine ait tassaruf kesintisi yapılmasına rağmen fona belediye ödemede bulunmamış. Bu durumda idare mahkemesinde dava açtım. Ben de aynı konuda kafa yorum. Bu durumda üç olasılık var:
1. Mahkeme, hakkaniyet gereği bir defada ödenmesine hükmedeebilir ki, mantıklı olan bu.Peşin peşin kes. Parayı kullan. Ardından da taksit taksit öde. :)
2. Mahkeme, Kanun ile konu düzenlenmiş bu iş beni aşar. Hükmederim taksit taksit alırsın. Bu oldukça saçma. Kararın icrasını nafaka gibi mi yapacağız yani.
3. 3 sene davan süreceği için zaten taksitlrin tamamı ödenmiş olur. Paranı bi defada tahsil edersin.

Bence en uygun 3. Sen nedersin bilemem :)

Av.Fidan
03-10-2005, 20:51:11
Slm bu konuyu araştırırken sorunuzu tesadüfen okuyup siteye üye oldum.Bu konuda bir yakınım doğrudan şirkete dava açtı ve kazandı ancak şirket kapandığından dolayı tahsil imkanı kalmadı.Şuan SSK ya ek dava açılmış durumda.Davayı bende takip ediyorum.4853 syılı yasanın 8.maddesinde "3417 sayılı kanun hükümlerine göre ücretlerden yapmaları gereken tasarruf kesintileri ile katkı paylarını süresi içinde ilgililer adına açılmış bulunan Tas.Teş.Hesaplarına yatırmayan işverenlerden resen veya ilgilinin başvurusu halinde SSK ca 506 sayılı pirimlerin tahsiline ilişkin hükümler dairesinde tahsil olunur" denmektedir.Bu noktada SSK nın bir sorumluluğu söz konusu bence gelişmelerden sizi haberdar ederim.
Eğer bu konuda edinmiş olduğunuz yeni bilgler varsa bizlerle paylaşmanızı temenni ederim.

avaslıoğuz
03-01-2006, 12:49:10
[quote]Slm bu konuyu araştırırken sorunuzu tesadüfen okuyup siteye üye oldum.Bu konuda bir yakınım doğrudan şirkete dava açtı ve kazandı ancak şirket kapandığından dolayı tahsil imkanı kalmadı.Şuan SSK ya ek dava açılmış durumda.Davayı bende takip ediyorum.4853 syılı yasanın 8.maddesinde "3417 sayılı kanun hükümlerine göre ücretlerden yapmaları gereken tasarruf kesintileri ile katkı paylarını süresi içinde ilgililer adına açılmış bulunan Tas.Teş.Hesaplarına yatırmayan işverenlerden resen veya ilgilinin başvurusu halinde SSK ca 506 sayılı pirimlerin tahsiline ilişkin hükümler dairesinde tahsil olunur" denmektedir.Bu noktada SSK nın bir sorumluluğu söz konusu bence gelişmelerden sizi haberdar ederim.
Eğer bu konuda edinmiş olduğunuz yeni bilgler varsa bizlerle paylaşmanızı temenni ederim.

Sayın fidan aynı konuyu ben de araştırıyorum.Müvekkilim işvereninden hiç bir döküman alamıyor.bankaya yaptığı başvurular ise sonuçsuz kalıyor.ssk ya karsı dava açıldığını belirtmişsiniz ben davamı hem işyerine hemde ssk ya karşı birlikte açacagim(müştereken ve müteselsilen tahsili için)dava ssk müdürlüğünün bulunduğu yerde mi açılacak yoksa işyerinin bulunduğu yerde açılacak?bu konuda başkaca bir bilginiz varsa cevap yazarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar