PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Sendika ya tekrar üyelik







y73sen
08-03-2006, 14:21:52
3 yıl önce sendika üyeliğinden istifa etmiştim(O zaman ki koşullar öyle gerektirdiği için).2 yıl sonra yönetim el değiştirdi ve yeni yönetime hiç kimsenin güven duymadığı bir ortamda çalışmaya başladık.Önceden maaş+ikramiye şeklinde çalışıyorduk,sendikadan istifa ettiğimiz de işveren maaş ve ikramiyeyi birleştirip o şekilde vermeye başladı.Uzun lafın kısası şimdi ortamdaki güvensizlikten dolayı sendikaya tekrar üye olmayı düşünüyorum.Esas meselem tekrar üye olursam sözleşme gereği mevcut( maaş+ikramiye) olarak aldığım maaşa tekrar ikramiye gelir mi?
İlgilenecek olan herkeze teşekkürler...(y73sen@gmail.com)

Av.Ali Sinkay
08-03-2006, 23:49:50
Sendikaya tekrar üye olduğunuz takdirde toplu sözleşme ile sendikaya üye işcilere çalışan tüm haklardan faydalanabilirsiniz.

Taraf sendika üyeliğinden ayrılma, çıkarılma veya üye olmamanın sonuçları:

Madde 9 - Toplu iş sözleşmesinden taraf işçi sendikasının üyeleri yararlanırlar.

Toplu iş sözleşmesinin imzalanması tarihinde taraf sendikaya üye olanlar yürürlük tarihinden, imza tarihinden sonra üye olanlar ise üyeliklerinin taraf işçi sendikasınca işverene bildirildiği tarihten itibaren yararlanırlar.

Toplu iş sözleşmesinin imzası sırasında taraf işçi sendikasına üye bulunmayanlar, sonradan işyerine girip de üye olmayanlar veya imza tarihinde taraf işçi sendikasına üye bulunup da ayrılanlar veya çıkarılanların toplu iş sözleşmesin-den yararlanabilmeleri, toplu iş sözleşmesinin tarafı işçi sendikasına dayanışma aidatı ödemelerine bağlıdır. Bu hususta işçi sendikasının muvafakatı aranmaz. Dayanışma aidatı ödemek suretiyle toplu iş sözleşmesinden yararlanma talep tarihinden geçerlidir.