PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Emekli Maaşı







dtserkan
29-11-2003, 18:02:02
Merhabalar,Ben Ege üniversitesinde okuyorum. Okuldan cok sevdigim bir arkadasımın gercekten zor bir hukuki durumu söz konusu.

Kendisi 1997 yılında anne ve babasını bir trafik kazasında kaybetti. 2 kız 1 erkek olmak üzere üç kardesler. Büyük bir bankanın calısanı olan babasının emeklilik maası yasal olarak kız cocuklarına kalmıs. fakat 1998 de arkadasımın amcasının actıgı dava sonucu durumum kötü diyerek maasdan hak iddia etmis ve davayı kazanmıs. Sonucta maas su anda 2 kız kardes ve amcaları arasında paylasılıyor. Simdi ise arkadasımın babaannesi(kendisi köyde yaşıyor ve 3 aylık alıyor.) maastan hak iddia ediyor bununla ilgili basvuru yapmıs.

Hem arkadasım hemde ablası Üniversitede okuyorlar ve başka hiç bir gelirleri yok. Dolayısıyla zor durumdalar. Bizim merak ettigimiz konu maasın bu sekilde paylasılmasının yasal dayanagı ve herhangi bir dava açılması durumunda herhangi bir sansları olup olmadıgı.

Bu konuyla ilgili olarak bir avukata danısmadan once sizlere danısmak istedik. Bizi cok üzen bu durum konusunda fikirlerinizi bekliyoruz. Şimdiden Çok TEŞEKKÜRLER!

Av.Ali Sinkay
28-08-2004, 16:54:33
Arkadaşınızın babası hangi sosyal güvenlik kuruluşuna tabiydi bilemiyorum ama SSK dan emekli maaşı alabilecekler aşağıdadır.

Kimler Hak Sahibidir?
Hak sahibi , sigortalının eşi, çocukları ile ana ve babasıdır.

Eş: Sigortalının ölümü ile dul kalan eşe aylık bağlanabilmesi için ölüm tarihinde sigortalı ile arasında Medeni Kanuna uygun olarak evlilik bağının bulunması gerekmektedir.

Erkek Çocuklar: Erkek çocuklara aylık bağlanabilmesi, öğrenci değilse 18, orta öğrenim yapılması halinde 20, yüksek öğrenim yapılması halinde 25 yaşını doldurmamış olması şartına bağlıdır.

Kız Çocuklar: Kız çocuklara ölüm aylığı bağlanabilmesi; bunların evli olmaması, evli olmakla birlikte sonradan boşanması veya dul kalması, sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi bir işte çalışmaması ve bu kuruluşlardan dolayı gelir veya aylık almaması koşullarına bağlıdır.

Malül Çocuklar: Çalışamayacak durumda malül bulunan çocuklara aylık bağlanması, bunların sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi çalışmalarından dolayı gelir ve aylık almaması şartına bağlıdır.

Ana veya Baba: Ana ve babaya aylık bağlanabilmesi için; sigortalının öldüğü tarihte, eşine ve çocuklarına bağlanması gereken aylıkların toplamının sigortalıya ait aylıktan aşağı olması ve ana-babanın herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi bir işte çalışmaması ve 2022 sayılı Kanun hariç olmak üzere bu kuruluşlardan her ne ad altında olursa olsun gelir aylık almaması gerekmektedir.

EMEKLİ SANDIĞINA GÖRE İSE
5434 sayılı Kanunun 67. maddesine göre, karı ve koca “dul”, çocuklar, ana ve baba ise “yetim” olarak adlandırılmaktadır.

Emekli iken vefat edenin geride kalan dul ve yetimleri ile görevde iken vefat eden ve hizmet süresi 10 yıl ve daha fazla olan iştirakçilerin eşine, kanunda belirtilen şartları taşıyan çocuklarına, anne ve babasına aylık bağlanmaktadır.

Yani Amcası emekli maaşı alamamalı bunun doğruluğunu araştırırsanız ve eğer mümkünse beni de aydınlatırsanız sevinirim mail adresime bu konuyla ilgili bir mail atarsanız amcasına nasıl bağlandığı hakkında çok teşekkür ederim
alisinkay@hotmail.com

Yapamam deme yapan senden iyi değildir