PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : İntihar Sitesi ve intihara teşvik suçu

tosbaga
21-02-2010, 18:45:58
Merhabalar avukat arkadaşlar. Bilişim sektöründe çalışmaktayım. Yapmış olduğum bir site var. Fakat bazı hukuki yaptırımları olabilir düşüncesi ile sitemin yayınını durdurdum.
Sitenin amacı intihar etmek isteyen, piskolojik sorunu olup rahatlamak isteyen insanların siteye girip son sözünü yazıp yayınlayabileceği bir kurgu bulunmaktadır. Burada yazacağı sözler ile kendini rahat hissetmesini sağlamak amacım. Bunu sağlarkende sitenin çeşitli yerlerinde resimler halinde ufak dipnotlar bulunmakta... Bu resimlerde ölüm ile ilgili deyimler sözler bulunmakta bunun yanında insanlara gerçek hayatın değerli olduğu, öldürülmesi gereken birşey varsa oda içinde bulunduğunuz piskolojik durumu düşünceleri öldürmeleri gerektiği gibi sözler ile ifade edilmektedir. Olaki bir sorun olurda Allah korusun bir insan burada yazıpta gerçek hayatta birşeyler yaparsa hukuki olarak sorumlu olur muyum? Bu sorumluluktan kurtulmak için ne gibi tedbirler almam gerekir. Siteye girişte bir sözleşme metni gibi birşeylerin olması gerekir mi? Şimdiden cevaplarınıza teşekkür ederim..

Yazarak anlatamadıysam siteye bakaraktan bana yardımcı olursanız sevinirim. http://www.gameoverforme.com

admin
23-02-2010, 18:00:05
İntihara teşvik etmek Türk Ceza Kanununa göre suçtur. İyiniyetli olsanız da intiharı özendirici bir site yürütmeniz, ileride bundan zarar görenler tarafından şikayete konu olabilir. Aşağıda görüleceği üzere bunu internet üzerinden yapmak veya kişinin intihar etmesi cezayı ağırlaştırıcı nedenlerdir.

TCK MADDE 84. - (1) Başkasını intihara azmettiren, teşvik eden, başkasının intihar kararını kuvvetlendiren ya da başkasının intiharına herhangi bir şekilde yardım eden kişi, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(2) İntiharın gerçekleşmesi durumunda, kişi dört yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(3) Başkalarını intihara alenen teşvik eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu fiilin basın ve yayın yolu ile işlenmesi halinde, kişi dört yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
(4) İşlediği fiilin anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan veya ortadan kaldırılan kişileri intihara sevk edenlerle cebir veya tehdit kullanmak suretiyle kişileri intihara mecbur edenler, kasten öldürme suçundan sorumlu tutulurlar.

mertefe
23-02-2010, 19:31:00
Bir hukuk bürosundan yardım alın