PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Miras







başakozdemir
03-11-2003, 15:05:26
Eşimle benim kendimize ait evlilik sonrasında evimiz var eşimin ve benim üzerime.Eşim vefat ettiği taktirde eşimin kardeşlerinede miras kalırmı.Bu arada çoçuğumuz yok.

ahaltuner
04-11-2003, 14:22:07
Çocuğunuz olmadığından dolayı bu durumda kocanızın vefatı halinde(Allah gecinden versin) mirasın yarısı size diğer yarısı kocanızın kardeşlerine kalır

ahmet

K.V.
05-11-2003, 15:31:11
Sayın Ahmet Bey;
İletinizde, Çocuğunuz olmadığından dolayı bu durumda kocanızın vefatı halinde(Allah gecinden versin) mirasın yarısı size diğer yarısı kocanızın kardeşlerine kalır demişsiniz.Çelişki de kaldığım için soruyorum:

Mk. m.506 4. b. hükmü şöyle:
Sağ kalan eş için, [u]altsoy veya ana ve baba zümresiyle birlikte mirasçı olması hâlinde yasal miras payının tamamı</u>, diğer hâllerde yasal miras payının dörtte üçü.

Hüküm gereği mirasın tamamı Başak Hanım'a kalmaz mı?

ozcanhukuk
05-11-2003, 21:56:30
Sevgili Khan;
Sözünü ettiğin MK 506/4 maddesi saklı pay ile ilgilidir. Söz konusu oranlar (saklı pay) mirasbırakanın mirasında ölüme bağlı tasarruf yapamayacağı alanı işaret eder. Ancak başakozdemir miras oranlarını soruyor ki bunun cevabı da MK 499 maddesinde düzenlenmektedir. MK 499 gereğince sağ kalan eş,mirasbırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olursa, mirasın yarısı eşe kalır. Bu itibarla ahaltuner'in cevabı doğrudur.