PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Yurtdışına Çıkışın Kısıtlanması

Francois
09-08-2005, 13:26:08
Selamlar.

Umarım doğru yere soruyorumdur.

Bir kişinin yurtdışına çıkışının kanunen engellenmesi kararı sadece mahkemeler tarafından mı verilebilir?

Yoksa bir kanunla, örnek veriyorum "kişinin devlete sigorta borcu varsa yurtdışına çıkamaz" gibi bir genelleme ile bu durumdaki her kişinin yurtdışına çıkışının engellenmesi mümkünmüdür?

Başıma gelen bir şey değil ancak bir haber de görmüştüm.merak ettim.
İşin hukuki boyutu nedir?

Teşekkür ederim.

Av.Başak Şahin
08-09-2005, 12:16:01
Merhaba,

Bu konuda fikir yürütmek gerekirse;eğer bu şekilde bir kanun maddesi varsa,bu hüküm,bununla ilgisi olan herkes için geçerlidir.Yani örneğin "kişinin devlete sigorta borcu varsa yurtdışına çıkamaz" gibi bir hüküm varsa bu hüküm devlete sigorta borcu olan herkes için geçerlidir.Yani o kişilerin yurtdışına çıkarılmaması gerekir;fakat kimse bir kişinin devlete sigorta borcu olduğunun suratından anlayamayacağından,o kişinin gerçekten devlete sigorta borcunun olup olmadığının açıklığa kavuşturulması için hakkında dava açılıp,mahkeme tarafından olumlu yada olumsuz karar verilmesi gerekir,bu karar sonucunda hakkında uygulanması gereken hüküm uygulanır,gerekirse yurtdışına çıkışı yasaklanabilir.

Kanunlar kendiliğinden uygulanmaz,bunların uygulayıcısı çoğu zaman mahkemelerdir.Dolayısıyla mahkeme kararıyla bazı hükümler uygulanır.Nasıl ki hırsızlık yapan bir kişi(bu suçu işlediği kesin olsa bile)kendiliğinden hapse girmiyor,hapse girmesi için bir mahkeme kararı gerekiyor,yurtdışına çıkışın engellenmesi için de kişinin yargılanıp buna gerek olup olmadığı hakkında karar veriliyor.

Benim düşüncem bu şekilde,hoşçakalın...

handas
09-09-2005, 14:17:40
Kamuya borcu olanların yurtdışına çıkışının yasaklanması için mahkeme kararına gerek yoktur.Alacaklı kurum Emniyet Müdürlüğüne bildirimde bulunarak o şahsın yurt dışına çıkışını yasaklayabilir.