PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Sabıka Kaydı

inser
09-06-2005, 01:06:54
ben tck 493/1 suçundan 2 sene 8 ay hapis cezası aldım ve bu cezayı 13.3.2000 tarihinde bitirdim.sabıka kaydımın silinmesi için ne yapmam gerekirve daha kaç sene beklemem gerekir.bana yardımcı olursanız çok sevinirim

onurbulgarian
05-07-2008, 22:18:21
mrb ben 2007 yılında taciz suçlamasıyla 600 ytl para cezasına çaptırıldım ve öğrenciyim öğretmen olacağım sabıka kaydıma işlenmiş bu kabahat niteliğind suç değil mi ? ayrıca bir ifraya uğradım belediye otobüsü çok kalabalıktı erkeklerle sorunu olan zengin bir insafsız teyzenin para gücünü kullanarak bu ifraya uğradım ve hiç hakim karşına çıkmadım bile.....
benim merak ettiğim konu sabıka kaydım ne zaman silinir öğretmen olmama engel mi ayrıca kabahat niteliğindeki suçlar bir yıl içinde adli sicilden silinir diye bilgi aldım bu ne kadar doğru..
bilgilendirirseniz sevinirim....!

onurbulgarian
07-07-2008, 17:09:01
lütfen soruma cevap verirmisiniz

onurbulgarian
03-09-2008, 14:07:26
2005 yılında taciz suçlamasıyla 600 ytl para cezası aldım dava 2007 sonuçlandı ve hemen ödedim fakat adli sicile işlemiş
bundan nasıl kuturulabilirim öğretmen olacağım üniversite okuyorum
lütfen bilgilendiriniz

burcu-u
04-09-2008, 09:58:39
2005 yılında taciz suçlamasıyla 600 ytl para cezası aldım dava 2007 sonuçlandı ve hemen ödedim fakat adli sicile işlemiş
bundan nasıl kuturulabilirim öğretmen olacağım üniversite okuyorum
lütfen bilgilendiriniz

Adli sicile işleyiş tarihini biliyormusunuz?

mahsunprenses
04-09-2008, 10:41:24
sabıka kaydı hıcbır zaman sılınmez

Yönetimin Notu: Bilmediğiniz, emin olmadığınız konularda yorum yapabilirsiniz, fikrinizi beyan edebilirsiniz fakat eminmişsiniz gibi bilgi vererek kimseyi yanıltmamalısınız.

burcu-u
04-09-2008, 13:13:29
sabıka kaydı hıcbır zaman sılınmez

Nasıl silinmez eğer bilmiyorsnız yalan yanlış bilgilerle insanları yanıltmakla beraber üzmeyin sonuçta bu çok önemli bir konu en azından pat diye hiçbir zaman silinmez cavabı yerine bir forumda bakının araştırma yapın da madem bu kadar cevap yazmak istiyorsanız doğru düzgün bişeler yazınn

benim forumda araştırma yaptığım kadarıyla herhangi bir suç işlememeniz durumunda 5 yıl geçtikten sonra dilekçe ile müracat da bulunursanız adli sicil kaydı silinebiliyormuş onun dışında belki bu madde işinize yarayabilir:

GEÇİCİ MADDE 2. — (1) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte, Adalet Bakanlığı Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce toplanmış olsun veya olmasın, suç tarihi itibarıyla bu Kanunun yürürlük tarihinden önceki kayıtlar hakkında, 3682 sayılı Kanuna göre süre yönünden silinme koşulu oluşanlar silinir; diğer kayıtlar için bu Kanun hükümlerine göre işlem yapılır. Anayasanın 76 ncı maddesi ile özel kanun hükümleri saklıdır

2) Birinci fıkra gereğince işlem yapılarak arşive alınan kayıtlar hakkında, 3682 sayılı Kanunun 8 inci maddesinde öngörülen sürelerin dolduğu veya ertelenmiş olan hükmün esasen vâki olmamış sayıldığı hallerde bu tarih esas alınarak, Anayasanın 76 ncı maddesi ve özel kanunlarda sayılan suç ve mahkûmiyetler dışındaki kayıtlar için ilgilinin, Cumhuriyet Başsavcılığının veya Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünün talebi üzerine hükmü veren mahkemece veya talep edenin bulunduğu yer asliye ceza mahkemesince arşiv kaydının silinmesine karar verilir

Sabıka kayıtlarının silinmesine ilişkin hükümler, 3682 sayılı Adli SicilKanunu'nun 8 ve 9 uncu, Adli Sicil Yönetmeliği'nin 9, 10 ve 11 inci maddelerinde yer almaktadır.
3682 sayılı Adli Sicil Kanunu'nun 8 inci maddesine göre; adli sicildeki kaydın silinebilmesi için aşağıdaki koşullar aranır.
1- Cezanın çekildiği,
2- Cezanın ortadan kalktığı,
3- Cezanın düştüğü
tarihten itibaren;
kabahat türünden mahkumiyetlerde, bir yıl içerisinde yeni bir kabahat veya cürümden,
Cürüm türünden mahkumiyetlerde, beş yıl içerisinde evvelce verilen ceza cinsinden bir cezaya veya daha ağır bir cezaya, mahkum olunmadığında; sabıka kaydı adli sicil kayıtlarından çıkarılır.
Ancak;
Zimmet, ihtilas, (Basit ve nitelikli zimmet ile devlet alım ve satımlarında menfaat sağlamak.)
İrtikap
Rüşvet
Hırsızlık
Dolandırıcılık
Sahtecilik
İnancı Kötüye Kullanmak
Dolanlı iflas
gibi yüzkızartıcı cürümler ile; beş yıldan fazla ağır hapis ve hapis cezalarının, esas olarak silinememeleri kural ise de, istasnai olarak silinebilmeleri daha ağır koşullara tabidir.
Yukarıda sayılan ve silinmesi mümkün olmayan cürümlere ve hürriyeti bağlayıcı cezalara ait mahkumiyetlerin;
a- Suçun işlendiği zaman Türk Ceza Kanunu'nun 54/3 maddesi veya 2253 sayılı Çocuk Mahkemelerinin Kuruluşu Görev ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunu' nun 12 nci maddesine göre 15 yaşını doldurmamış olan küçükler hakkında verilmesi halinde beş yıl içerisinde,
b- Suçun işlendiği zaman Türk Ceza Kanunu'nun 55/3 maddesine göre 15 yaşını doldurupta 18 yaşını doldurmamış küçükler hakkında verilmesi halinde on yıl içerisinde,
c- 647 sayılı Cezaların İnfazı Hakkında Kanun'un 6 ncı maddesi uyarınca cezanın ertelendiği ve Türk Ceza Kanunu'nun 95/2 maddesine göre mahkumiyetin esasen vaki olmamış sayıldığı hallerde beş yıl içerisinde, evvelce verilen ceza cinsinden bir cezaya veya daha ağır bir cezaya mahkum olunmadığı takdirde, adli sicil kayıtlarından çıkartılabilmeleri mümkün olmaktadır.
Silinmesi mümkün olmayan cürümlerden mahkumiyet hallerine ve yukarıda belirtilen nitelikteki hürriyeti bağlayıcı cezalara Kanunun tanıdığı bu ayrıcalık, doğal olarak silinmesi mümkün olan cürümlerden mahkumiyet hallerine ve hürriyeti bağlayıcı cezalara da uygulanmaktadır. Sabıka kaydının silinmesine imkan bulunan bu durumlarda;
a- Suçun işlediğin zaman T.C.K' nın 54/3 maddesi veya 2253 sayılı Çocuk Mahkemeleri Kanununun 12.maddesine göre 15 yaşını doldurmamış küçükler hakkında verilen mahkumiyetlere ilişkin sabıka kayıtları iki yıl içerisinde,
b- Suçun işlediğin zaman T.C.K' nın 55/3 maddesine 15 yaşını doldurmuş, 18 yaşını doldurmamış küçükler için verilen mahkumiyetleri ilişkin sabıka kayıtları 3 yıl içerisinde,
evvelce verilen ceza cinsinden bir cezaya veya daha ağır bir cezaya mahkum olunmaması sabıkanın adli sicil kayıtlarından çıkartılabilmesi olanaklıdır.

arhan
04-09-2008, 23:27:47
2005 yılında dolandırıcılık suçundan 2-2,5 yıl ceza aldım.İlk suçum, iyi halim nedeniyle, para cezasına çevrildi ve sonrada erteleme cezası verildi.Bu suç ne kadar sürede sicil kaydımdan silinebiliyor.Silinme işlemi yapıldıktan sonrada,temyiz kağıdında sicil kaydı olduğuna dair herhangi bir ibare yer alırmı?
Yakın süre içinde ingiltereye gitmeyi düşünüyorum,vize işlemleri esnasında bu durum engel oluşturur mu sizce?Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

arhan
09-09-2008, 12:41:10
2005 yılında dolandırıcılık suçundan 2-2,5 yıl ceza aldım.İlk suçum, iyi halim nedeniyle, para cezasına çevrildi ve sonrada erteleme cezası verildi.Bu suç ne kadar sürede sicil kaydımdan silinebiliyor.Silinme işlemi yapıldıktan sonrada,temyiz kağıdında sicil kaydı olduğuna dair herhangi bir ibare yer alırmı?
Yakın süre içinde ingiltereye gitmeyi düşünüyorum,vize işlemleri esnasında bu durum engel oluşturur mu sizce?Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

lütfen cvb verirmisiniz

avdali21
09-09-2008, 13:21:44
onurbulgarian kafanı yorma nice siyasi suçtan içeri girenler şimdi öğretmenler.senin ki basit bir suç , sabıkadan silinmezse de sorun çıkmaz

avdali21
09-09-2008, 13:35:22
arkadaşlar ben yeniyim sorunlarımızı nasıl yazıyoruz?bulamadım

av.ferda
09-09-2008, 20:34:18
arkadaşlar ben yeniyim sorunlarımızı nasıl yazıyoruz?bulamadım
Hangi konu hakkında soru sormak istiyorsanız ilgili foruma yazıyorsunuz.Diyelim ki boşanma konusunda aile hukuku konusuna yazıyorsunuz.Biraz incelerseniz sistematiği anlarsınız.

onurbulgarian
11-09-2008, 17:36:17
lütfen arakadaşlar
bu soru cevap verirseniz
sevinirim
sorduğum sorunlar hakkında bilgisi olan varsa
cevaplarsa
sevinirim
adli sicile işleme tarihi
2007 yedi yılın sonlarında
suç işleme tarih 2005
dava sonuçlanması 2007 haziranda
bu durumda ne zaman silicilmi temizleyebilirim
nerelere başvurmam gerekiyor

Av.Muhammet Halil Uçar
11-09-2008, 18:04:38
taciz suçu kabahat değildir, TCK da düzenlenmiştir, şikayete tabi suçtur. 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilir. Para cezası verilmez. Para cezasına dönüştürülür.
Kabahat olsa 1 yılda silinirdi.
Bu tür bir cezanın ertelenmesi neticesinde 5 yıl geçmekle adli sicil ve istastik müdürlüğüne yazılacak dilekçe ile sabıka kaydı silinir,bu ortalama olarak 20 günde bilgisayar kayıtlarına geçer. ancak resmi kurumlar için alınacak adli sicil kaydında arşiv olarak bu suç görünür.yani tamamen gitmez.
Arşiv kayıtlarından silinebilecek suçlar Adalet Bakanlığı tarafıdan genelgelere duyurulmuştur.Müracaat etmekte fayda vardır.

evandro01
13-09-2008, 22:25:56
lütfen yardım edin bana lütfen
benim basımdan bu olay geçti bana bir telsiz geldi gecen polis kontrol etti işte frekansında emniyetin kanalları çıktı trafigin sadece işte savcılıga çıktım özel avukat tuttum savcıya herseyi anlattım dedim suçum yok haberim yoktu işte savcı dedi gidebilirsin sabıka kaydıma işkenmişmidir karakolda tutanak tutuldu emniyete gittim resim ve parmak izi aldılar sizce ama serbet bırakıldım savcı gidebilirsin dedi sabıka ma işlenmişimidir lütfen yardım edin

Erdoğan Kırcalı
21-01-2009, 21:56:52
Bütün bunlar "işte" mi oldu?

bayhakan35
11-02-2009, 16:10:54
10 ay hapis ve 4000tl para cezası aldım.10 takside böldüler fakat 2 ay sonra haberim oldu.su anda ne yapabilirim.teşekkürler

ilkeerr
12-02-2009, 12:23:23
merhaba arkadaşlar benim sorunum..aynı babadan olma kızkardesimee tokat atmıstım oda benı sıkayet etmişti sonra şikayetini geri çekti ama kamu dava actı 7 gün ceza aldım ve bu paraya cevrıldı aradan zamn gecti iş basvurusu için adliyeye gittigimde sicilime işlendigini gördüm bunun için işede alınmıyorum tekrardan bu davayı acabılıyormuyuz ya da temize cıkarmak gibi bir sey söz konusumu.. sicilin silinmesi icin 5 yıl bekleme gerektigi söylendi bunun baska bır cözüm yolu yokmudur..şimdiden tesekkürlerr