PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Miras paylaşımı







Ceylin
23-08-2003, 09:37:07
merhaba

1. baba vefat ettiginde, esi, calismakta olan oglu, calismakta olan bosanmis kizi ve bosanmis kizinin bekar 2 resit kizi arasinda miras paylasimi (gayrimenkul ve para) nasil olur?
2. babanin vefati durumunda, baba ve ogulun yuzde 50 musterek ve munferit hesaplarinin durumu ne olur? gercekte de ogula ait olan yuzde elli paraya diger varisler de ortak olabilirler mi?

cevaplariniz icin tesekkur ederim.

ahaltuner
25-08-2003, 09:53:40
Merhaba.1-M.K.madde 499'a göre miras bırakanın ölümü anında sağ olan eş çocuklarıyla birlikte isemirastan 1/4 oranında pay alır.Geriye kalan, miras bırakanın oğlu ve kızı arasında eşit olarak paylaşılir.2-Müşterk hesaptaki paranın babaya ait kısmı ve babanın münferit hesabı da aynı şekilde yukarıdaki hükme tabidir.

ahmet