PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Sendikadan Ayrılma

virture
26-11-2008, 11:08:09
oncelikle cevap veren kişiye teşekkur ederım..
ben 1ay once sendıkaya uye oldum ama sımdı ayrılmak ıstıyorum ne yapmam gerekır bırde ımzamı gerı alsam bıle sendıka 1 ay sure ıle benım ımzamı kullanabılıyormus dogrumudur acaba ????

Av.Abbas Bilgili
26-11-2008, 19:37:23
İstediğiniz zaman sendika üyeliğinden istifa edebilirsiniz. Bunun için bir notere gidip noter ücretini ödeyip istifanızı noter marifeti ile işverene ve sebdikaya bildirebilirsiniz. Sendikanın işçinin imzasını kullanması diye bir şey yok. O konuda ne demek istediğiniz anlaşılmıyor. Üye olduğunuz süre içinde sendikanın imzaladığı toplu iş sözleşmesinden yararlanırsınız, üye olmadığınız halde yararlanmak için sendikaya dayanışma aidatı ödemeniz gerekir.

virture
26-11-2008, 20:03:30
sayın avukat bey cok tesekkurler. sordugum ımza yetkısı olayını sole acıklayım. sendıka bızden toplanan ve yeterlı sayıya ulasan ımzalarla beraber ankaraya calısma bakanlıgına basvurdu. ben ımzamı noterden ceksem bıle sendıka o ımzayı 1ay boyunca kendı lıstesınde gosterme hakkına sahıp oldugunu beyan ettı yanı sole bı durum calıstıgım sırkete bakın bız bu kısılerın ımza sını aldık lıstemız bu derken (mesela 10gun sonra ) benımde ımzam ve ısmım gosterılecekmıs ... buna hakları varmı tekrar tesekkurler ..

Av.Abbas Bilgili
27-11-2008, 19:03:41
Çalıma Bakanlığı'nın yetki için tespit yaptığı tarihte üye olan işçi yetki tespitinde üye sayılarak dikkate alınır. Sonradan istifa edilse dahi tespitin yapıldığı tarih önemlidir.