PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : İzinsiz ve habersiz Ses Kayıtları Dağıtmak

sb1
07-08-2008, 02:47:25
Öncelikle aşağıda bahsedeceğim konuya, daha önce benzer bir konu açılmış ise özür dilerim.

Kendi rızam ve bilgim olmadan, aylar önce, bir arkadaşım, aramızdaki konuşmaları (özel hayatla ilgili) habersiz kaydetmiş. Cep telefonu yada ses kayıt cihazı ne şekilde ya da ne zaman bilmiyorum. Aylar sonra kendisi, bu ses kayıtlarını tanıdığımız ortak kişilere e mail olarak atmışdır. Bununla ilgili suç duyurusunda bulunmak istiyorum.
İzlemem gereken adımlar nelerdir ?

1.Öncelikle savcılıga suç duyurusunda bulunmak gerekiyor sanırım, ancak bu olayın üstünden tam olarak ne yapacağımı bilemediğim ve düşünmem gerektiği icin hemen hemen 1 hafta geçti. Olayın olduğu an mı bildirmem gerekiyordu yoksa şu anda birşeyler yapabilirmiyim ?

2.Üzerinden zaman geçtiği icin, kullandığı mail hesabı silinmiş, ve maili
attığı kişiler yada o, bu kayıtları bilgisayarlarından silmiş bulunabilirler yada bulunmayabilirler de. Bu durumda nasıl ispatlanacaktır? Benim ses kayıtlarımı attığını olayın üstünden 1 saat geçtikten sonra, mail atılan birinden öğreniyorum. Ama bu kişi veya kişiler dediğim gibi bilgisayarından ses kayıtlarını silmiş, yada ifade vermeyi reddebilirler.

En karışığı ise, şu anda elimde sadece bir kanıt var. Olay gerçekleştikten sonra, ses kayıtlarımı dağıtan kişinin, şansa tahmin ettiğim mail şifresi ile, göndermiş olduğu mailin print screen i. Ama mail adresi daha sonra kapanmış. Bunu bir kanıt olarak kullanmam ne kadar doğru dur? Sonuçda bir şahsın mailine girmekte suç teşkil ediyor. Elimde bir kanıt olmadan sadece savcılığa suç duyurusunda bulunmam yeterli olucak mıdır ?

nikon
13-08-2008, 00:23:39
delil,tanık, belge olmadan nasıl suç olucak bu iş:)

ayrıca siz onun mail adresine girmişsiniz buda başka suç,

bu durumda suçlu olan siz olursunuz.

şu an ihtiyacınız olan şey ses kaydının bir kopyasının olması,

somut delil olmadan bir şey olmaz.