PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Piyasada Satışı Olmayan Yazılım Ürünlerinin Lisans Durumu

herbalist
21-07-2008, 18:44:14
Merhaba.
Satıştan kaldırılan Microsoft yazılımlarına en son XP de eklendi. Ben şunu merak ediyorum; programın satışının yapılmıyor olması telif ödenmesi gereğini ortadan kaldırır mı? Korsan kullanım durumunda uygulanacak yaptırımlar bu yüzden değişir mi?

admin
21-07-2008, 21:52:55
Sonuçta satıştan kalsa da telif hakkı olan bir ürünü, buna aykırı olarak satışı ve kullanımı mümkün değildir kanaatindeyim.

Av.Ulaş Değirmenci
21-07-2008, 23:54:13
Sayin adminin de belirttigi gibi urun satilmiyor olsa da eser sahibinin haklari korunmaya devam eder.

Bu konuda Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nun ilgili maddeleri asagidadir.

Madde 26 - Eser sahibine tanınan mali haklar zamanla mukayyettir. 46 ve 47 nci maddelerdeki haller dışında koruma süresinin bitiminden sonra herkes, eser sahibine tanınan mali haklardan faydalanabilir.
....

B SÜRELERİN DEVAMI:

Madde 27 - (Değişik madde: 07/06/1995 - 4110/10 md.)

Koruma süresi eser sahibinin yaşadığı müddetçe ve ölümünden itibaren 70 yıl devam eder. (Ek cümle: 03/03/2001 - 4630/16. md.) Bu süre, eser sahibinin birden fazla olması durumunda, hayatta kalan son eser sahibinin ölümünden itibaren yetmiş yıl geçmekle son bulur.

....
İlk eser sahibi tüzelkişi ise, koruma süresi aleniyet tarihinden itibaren 70 yıldır.

nikon
22-07-2008, 01:23:03
Merhaba.
Satıştan kaldırılan Microsoft yazılımlarına en son XP de eklendi. Ben şunu merak ediyorum; programın satışının yapılmıyor olması telif ödenmesi gereğini ortadan kaldırır mı? Korsan kullanım durumunda uygulanacak yaptırımlar bu yüzden değişir mi?

bir yazılımın telif ödenmemesi için

"abandonware" olması gerekir.

buda üreticiye göre değişir, ve genelde son destek tarihinden 7 yıl sonra olarak öngörülür.

xp in zaten bırakın abandonware olmasını, daha desteği bile sürüyor:)

bu yüzden hiçbir değişiklik içermez korsan kullanımda....