PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Miras

silosur
09-04-2005, 16:42:55
muris yaklaşık 1 ay önce vefat etti.ilk evlilikten 4,2.evlillikten de 1 çocuğu var.ben 4 kardeşin vekiliyim,iki evlilik de resmiydi ve ilk eşten boşandıktan sonra 2.evliliğini yaptı.4 kardeşten ikisi yurtdışında onlar da pay alabilirler mi,alırlarsa nasıl?prosedürü kısaca anlatırsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

Av.Hülya Büyükoğlu
09-04-2005, 17:00:09
Yurtdışında olmaları mirasçılıklarına engel değil ki... Tabi ki tüm çocuklar eşit şekilde yasal mirasçı. İkinci eş hayatta ie o da yasal mirasçı.
Sadece eş ve 6 çocuk varsa %25 eşe , kalan %75 ( 6 x % 12,5 olmak üzere) çocuklara ait.

Veraset ilamı alınacak ( Sulh Hukuk Mahkemesi'nden)

Veraset intikal vergisi için beyanname verilecek ( Veraset İntikal Vergi Dairesi'ne) Bu beyannamenin ekinde istenen belgeler var , mesela murisin mahalle muhtarından bir yazı (form şeklinde vergi dairesinde mevcut) , ayrıca miras kalan gayrimenkul varsa bağlı oldukları belediyelerden onaylı son beyanname örnekleri vs.

Eğer vergi çıkarsa yatırıldıktan sonra ( ki muafiyetler çok yüksek , sanıyorum şu anda kişi başı için 68 milyar ) tapular değiştirilebilir , bankada mevduat varsa alınabilir...

silosur
09-04-2005, 20:19:36
Hülya Hanım çok teşekkürler,fazlasıyla yardımcı oldunuz bana,sevgiyle kalın