PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Öğrenci affı ve askerlik tecili

nemo
09-04-2005, 14:49:21
Geçen yıl kayıt yaptırmayı geciktirdiğim için anadolu ünüversitesi'nden kayıdım silindi. Şuan aftan dolayı yeni kayıt yapacağım. O zamandan itibaren yoklama kaçağı durumundayım yaşımda 29' geçti yasanın tecil kısmı benim işime yarıyormu ?
Saygılar

bozhan79
16-09-2008, 19:40:45
mrb. ben 79 doğumluyum , 2005 yılındaki öğrenci af kanunundan faydalanıp üniversiteye geri döndüm... bu sene askerlik için son yoklamam geldi ancak okulu bitirmem için 1 sene daha lazım....

sorum şu: öğrenci affıyla birlikte askerlik tecili (29 yaş sınırı olmaksızın) hakkım yok mu?

Erdoğan Kırcalı
16-09-2008, 22:09:19
Yok.
Ayrıca konu tekrarı yapma hakkınız da yok.

emceken
16-09-2008, 22:35:24
www.af2007.com u inceleyin. sanırım yarın bakanlar kurulu toplanacak ve affın içerği kesinleşecek. linkini verdiğim site üzerinden taleplerinizi iletin mutlaka

sokrates79
12-02-2009, 12:17:01
Başvuru sürecinin bitmesi ile birlikte okullar aftan dönen öğrencilere nasıl tavır izleyeceklerini belirleyemeye başladılar.Bir kısım üniversiteler kimi aftan yararlananlara direkt olarak öğrencilik hakkı vermiştir.

29 yaş üstü örgünler için yazmam gereken şunlar;

Sınav ve devam hakkı kullanan örgünler;

Okuldan sınav ve devam hakkını kullanacağınız süreci gösterir ek-c2/durum belgesini şubelerinize teslim etmelisiniz.

Gelelim bu belgeyi verdikten sonra yaşanabilecek sorunlara,

Şubelerde intibak meselesini tam olarak kavrayamamış memurların cevaplarına maruz kalabilirsiniz.

Öncelikle tecil için önce 5806 sayılı yasa sonra buna göre düzenlenmiş genelgeler geçerlidir.

Şubeler sizin aftan yararlanıp yararlanamayacağına dair yetkili kurumlar değillerdir.Bunun yetkilisi 5806 sayılı yasa çerçevesinde üniversitelerdir.Ve size buna göre belge verirler.

Bu belgeye görede 5806 af yasasına göre size tecil yahut tehir verecek kurumlarsa askerlik şubeleridir..

Eğer şubeler bu yönde diretirse Asal yetkilisinin şubenizi telefonla yahut yazıyla bilgilendirmesini isteyiniz.

Bu iki kurum iletişimini sağlayamadıysanız ve hala tehirinizin yapılmaması size diretiliyorsa hukuki süreç başlatılabilir.

Direkt intibak edilen(sınav ve devam hakkı kullanmaya gerek kalmadan öğrencilik hakkı kazanan) AÖF'lüler ve örgünler;

İse 1111 sayılı askerlik kanununa göre tecil ve tehiri yapılacağından 29 yaş üstü kayıt dondurarak askere alınırlar.

Selamlar.