PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : İçerik çalınması telif haklarım

66eto
12-07-2008, 16:53:20
Merhaba benim içeriğini tamamen kendimin oluşturmuş olduğu bir blog sitem var. İçerğinde kendime ait ürünlerin resimleri bulunmakta ve resimlerin üzerinde kendi sitemin ismi yazmakta. Fakat başkaları sitemdeki resimleri (üzerinde hala benim sitemin ismi yazılı olarak) ve yazılarımı kendi sitesinde izinsi olarak yayınlamaktadır. Hatta bazıları ismi benim site ile aynı uzantısı değişik olan sitelerinde benim içeriğimi kendi içeriğiymiş gibi yayınlamaktadır.
Benim sorum
1) Resimleri benim çekmiş ve yayınlamış olmam telif resmen hakının bende olduğunu gösterirmi
2)Şu anda sitem ve içerğimle ilgili hiç bir yasal girişimim(telif hakkı v.s.) bulunmamasına rağmen yasal olarak bu kişilere uygulayabileceğim bir hakkım varmı.
3)Eğer yukarıda belirttiğim şekilde yasal hakkım varsa ne gibi bir prosedür işletebilirim.
4)Eğer şu ana kadar hiç bir yasal hakkım bulunmuyorsa bu tarihten itibaren ne tür bir telif hakkı alma girişiminde bulunabilirim.
5)Sadece sitemin isminin telif hakkını alsam bana telif hakkını aldığım tarih itibariyle örneğin telif hakkını aldığım tarihten önce (benim sitemden sonra) açılan ve benim site ismimi kullananlarla ilgili hak talep edebilirmiyim
6) 5. maddede dediğim gibi sitem ile ilgili alacağım telif hakkı tarih itibariyle önceki sitelere her hangi bir yaptırımı olurmu.
Eğer bu sorularıma yanıt verirseniz inanın çok sevinirim
Teşekkürler.
(Bu bölümdeki 43 sayfayıda inceledim)

nikon
12-07-2008, 17:03:39
Merhaba benim içeriğini tamamen kendimin oluşturmuş olduğu bir blog sitem var. İçerğinde kendime ait ürünlerin resimleri bulunmakta ve resimlerin üzerinde kendi sitemin ismi yazmakta. Fakat başkaları sitemdeki resimleri (üzerinde hala benim sitemin ismi yazılı olarak) ve yazılarımı kendi sitesinde izinsi olarak yayınlamaktadır. Hatta bazıları ismi benim site ile aynı uzantısı değişik olan sitelerinde benim içeriğimi kendi içeriğiymiş gibi yayınlamaktadır.
Benim sorum
1) Resimleri benim çekmiş ve yayınlamış olmam telif resmen hakının bende olduğunu gösterirmi
2)Şu anda sitem ve içerğimle ilgili hiç bir yasal girişimim(telif hakkı v.s.) bulunmamasına rağmen yasal olarak bu kişilere uygulayabileceğim bir hakkım varmı.
3)Eğer yukarıda belirttiğim şekilde yasal hakkım varsa ne gibi bir prosedür işletebilirim.
4)Eğer şu ana kadar hiç bir yasal hakkım bulunmuyorsa bu tarihten itibaren ne tür bir telif hakkı alma girişiminde bulunabilirim.
5)Sadece sitemin isminin telif hakkını alsam bana telif hakkını aldığım tarih itibariyle örneğin telif hakkını aldığım tarihten önce (benim sitemden sonra) açılan ve benim site ismimi kullananlarla ilgili hak talep edebilirmiyim
6) 5. maddede dediğim gibi sitem ile ilgili alacağım telif hakkı tarih itibariyle önceki sitelere her hangi bir yaptırımı olurmu.
Eğer bu sorularıma yanıt verirseniz inanın çok sevinirim
Teşekkürler.
(Bu bölümdeki 43 sayfayıda inceledim)

resimlerin tüm telif hakları sizdedir, sizden başka kimse izinsiz kullanamaz,

Fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=1.3.5846&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

ayrıca yazılarınızın da telif hakkı sizindir, tabiki resimleri ispatlamak kolay, ama yazıları daha zor,

niye derseniz, resimlerin büyük boyutları sizde var,

karşı tarafta yok,

ama yazılar için durum daha karışık :)

hukuk sadece ispat bilimidir.iddanız ispatlandığı ölçüde gerçektir.

sitelerinden kaldırmazlarsa dava açıcağınızı belirtin, zaten mevzuat ı okursanız epey aydınlanırsınız...

66eto
12-07-2008, 17:19:54
cevabınız için çok teşekkür ederim resimlerin orjinalleri zaten bende hatta ürünler bende ayrıca google kayıtlarındada zaten herşeyin benim olduğunun ispatı çok açık yazılar dahil.
Anladığım kadarıyle şu durumda kanuni olarak sitemdekilerin yasal hakkı benim ve dava süreci başlattığımda davayı kazanırım hatta tazminat hakkı elde edebilirim umarım yanlış anlamamışımdır. Teşekkürler