PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : izleniyor muyuz???...

TwiGGyRamiRez
24-06-2008, 20:22:02
internette yaptığımız herşey Iss ler loglarında mevcut diye biliyorum polis teşkilatlarının internette suç işlediği öne sürülen potansiyel suçluları internet üzerinden takip ettiğini hepimiz biliyoruz fakat bu izlemenin boyutları nedir yapılan herşeyi görüyorlar mı özel konuşmarı olsun bilgisayarda bulunan özel resimler olsun herşeye erişim sağlayabiliyorlar mı? kız arkadaşımla msnde yapılan görüntülü sohbetten haberleri var mı? yoksa bunlar sadece log kayıtlarından mı ibaret yoksa webcamlerimizden habersiz izliyorlar mı bizleri??:o

hksvr
25-06-2008, 08:57:24
internette yaptığımız herşey Iss ler loglarında mevcut diye biliyorum polis teşkilatlarının internette suç işlediği öne sürülen potansiyel suçluları internet üzerinden takip ettiğini hepimiz biliyoruz fakat bu izlemenin boyutları nedir yapılan herşeyi görüyorlar mı özel konuşmarı olsun bilgisayarda bulunan özel resimler olsun herşeye erişim sağlayabiliyorlar mı? kız arkadaşımla msnde yapılan görüntülü sohbetten haberleri var mı? yoksa bunlar sadece log kayıtlarından mı ibaret yoksa webcamlerimizden habersiz izliyorlar mı bizleri??:o

Konuyu iki yönde değerlendirmek gerekir. Birincisi teknik olarak, ikincisi de hukuki olarak. Ben işin hukuki boyutları hakkında yorum yapacak bilgi düzeyinde değilim, uzmanlık alanım değil çünkü. Ancak teknik olarak şunları söyleyebilirim; Internet çok geniş bantta bir ağ ortamı olduğuna göre, bu ağa bir şekilde bağlandığınız anda kullandığınız donanım ve işletim sisteminin yapısı, güvenlikle ilgili yazılımlar ve ayarlarınız, sisteminizin açıkları (port güvenliği) vs gibi pekçok faktör rol oynamaktadır. Şüphelerinizin hepsi gerçek olsa bile hiç şaşırmam. Ancak mesela ben kendi oluşturduğum ve kullandığım sisteme hiçbir şekilde girilemeyeceğini, yaptığım işlemlerin takip edilemeyeceğini iddia edebilirim. Böyle bir sistemi oluşturmak mümkündür. Burada önemli olan sizin amacınızdır. Diyelim ki siz interneti kullanarak yasal olmayan birtakım girişimlerde bulunacaksınız. Nedir? Mesela hacker’lik yapacaksınız, başka sistemlere girip kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçireceksiniz, banka hesap bilgilerine ve şifrelerine ulaşmaya çalışacaksınız. Bu durumda zaten amacınız belli olduğundan sisteminizi ona göre oluşturup, kendinizi gizlemek ve deşifre etmemek için bazı önlemler alabilirsiniz. Eğer bu tarz bir amacınız ve uygulamanız varsa yaptığınız girişimlerin sonucunda doğal olarak hakkınızda yasal takip başlatılabilir, sizi tespit etmek için gereken tüm imkanlar seferber edilebilir! Ve inanın bu hiç de tahmin ettiğiniz kadar zor olmaz. Yoksa kız arkadaşınızla sanal ortamda kurduğunuz görüntülü iletişimden kime ne? Sizi kim, hangi amaç ve sıfatla izleyecek? Yalnız olayı çok boyutlu düşünmek lazım; Dünyada internet ağına bağlanan pc lerin çok büyük bir oranda Microsoft Windows İşletim Sistemleri kullandıklarını ve bu sistemlerin güvenlik açıklarının da oldukça fazla olduğunu düşünürsek, gerekli özel tedbirleri almamanız durumunda belki birgün siz de bir şekilde mağdur olabilirsiniz. Benim şahsi düşüncem biraz radikal; Hatta bana deli bile diyebilirsiniz. Ama ben dünyayı yönetenlerin!, internet ve de özellikle Microsoft sayesinde çok büyük kitlesel bir veritabanına sahip olduklarını ve bunu ülke menfaatlerine her şekilde kullandıklarına yani saman altından adeta suç işlendiğine inanıyorum. Sadece Microsoft da değil tabi yanlış anlamayın, çok yaygın biçimde kullanılan başka popüler uygulamalar, portallar da var. (Facebook, Netlog, Messenger..vs) Acaba kullandırılma amaçları gerçekten bildiğimiz gibi mi orasını bilemeyiz! Tabi nasılsa bunun aksinin ispat edilmesi zor! Ama teknoloji yeterli mi? Yeterli! Internet artık gizli bir istihbarat aracı olarak kolaylıkla kullanılabilir veya istihbarat birimlerine destek sağlayabilir. Teknik altyapı çok müsait nasılsa. Bence izlenilmek istenen herkes, her kurum ve kısaca her yer izleniyordur. Uzaydan izleniyorda internetten mi izlenemeyecek? :) En basitinden kullandığınız işletim sisteminin otomatik güncellemelerde sisteminizde bulunan bazı bilgileri de beraberinde kolayca alabileceğini ! tahmin edebiliyorsunuz sanırım. Bu yöntemlere kısaca bir bilgi toplama stratejisi de diyebiliriz. Tabi bunlar tamamen benim kendi düşüncelerim. Neyse daha fazla uzatmayayım. Belli mi olur, belki şu an beni de izliyorlardır! :)

Siz rahat olun ve hayatın tadını çıkarın. Suç işlemediğiniz ve kişisel bilgilerinizi koruduğunuz sürece canınız sıkılmaz zaten merak etmeyin! ;)