PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Miras paylaşımı

morperi
31-03-2005, 15:20:24
Merhaba, önemli 3 soru soracağım.

1) Babam, vefat ettiğinde bütün haklarının(gayrimenkullerin) zihinsel engelli abimin olmasını istiyor. Ben de bunu destekliyorum. Babam vefat ettiğinde mallarının abime kalması için ne yapmamız gereklidir?

2) Ailemin vefatı durumunda diğer abim, zihinsel engelli olan abime kendisinin bakacağını ve zihinsel engelli abimin sahip olduğu 2 evin kirasını da kendisinin harcayacağını söylüyor. Zihinsel engelli abimin bu şekilde istismar edilmesini istemiyorum. Tüm harcananların belgelenmesini isteyebilir miyim? Zihinsel engelli abimin parasını başkaları harcayamaz, diğer abimin begelemesi gerekli midir?

3) Zihinsel engelli abimin üzerinden oyunlukla evleri alabilir mi? Almaması için yapmamız gereken hukuki bir işlem var mıdır?

Şimdiden soruyorum, çünkü tedbirimizi şimdiden almak istiyoruz.
Teşekkürler

Av.Tayfun Eyilik
31-03-2005, 18:58:20
1) tüm mirasçıların katılımı ile miras taksim sözleşmesi
2) zihinsel engelli kişinin vasisi, velisi kim ise onun mallarını o yönetir. tüm harcamaların belgelemesini isteyemezsiniz ancak velayetin kendisine verilmesi için dava açabilirsiniz sanırım
3) zihinsel engelli abinizin velisi vasisi kim ise onun mallarını o kişi yönetir. abinizin kendi yaptığı işlemlerin hiç biri geçerli değildir.