PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Patagonya'nın her ilinde bir medresesi oldu?!!!

Harun Gür
22-05-2008, 22:42:43
Patagonya Ilımlı İslam Cumhuriyeti Meclisi'nin Genel Kurulu'nda kabul edilen kanun tasarısı uyarınca 85 olan devlet medresesi sayısı 94'e çıkacak. Yeni kurulacak 2 Vakıf medresesini de ekleyerek Patagonya'da Devlete ve vakıflara ait toplam medrese sayısı 127'yi bulacak.

Bilindiği gibi Patagonya'da danişmend namzedi sayısı her yıl 1.600.000 iken bunlardan sadece 600.000 civarı danişmend olabiliyor ve bunların da ancak 367.000'i bir medrese çatısı altına girebiliyordu. İnşallah Patagonya'daki yeni medreselerle, başını sokacak bir damı olan danişmend sayısı artacak.

Patagonya, bu yeni medreseler dahil olmak üzere medreselerine 14.100 yeni müderris ve muid kadrosu da açmış ancak, dam derken bu sayıda müderris ve muid var mı ülkede diye sormamış. Patagonya'da bu sayıda müderris ve muid olsaydı mevcut medreselerden mezun danişmendler bu kadar işsiz kalır mıydı, düşünen de olmamış ama olsun. Önemli olan Patagonya'nın medrese mezunu danişmend sayısını doğrultması, yoksa daha Sibyan Mektebi bile yeterli olmayan illerine medrese açmakla işe başlamazlardı... Medresesi iki baraka, müderris ve muidi de imamdan mütevellit eğitim sisteminin kime ne zararı var ki Patagonya'da? Nasıl olsa Patagonya'da her yıl katlanarak artan imam hatipler var. Bunlar Patagonya kabinesinin 24 üyeliğinden 21'inde işbaşında iken neden müderrislik, muidlik yapamasınlar?

Velhasılı yeni medreseleri Patagonya'ya hayırlara vesile olur inşallah, aslında bu Patagonya'nın medrese meselesi bana "dejavu" dedirtiyor ama nereden, mesela 623 yıl hüküm sürmüş bir imparatorluğun hazin sonunu hazırlayan nedenlerden mi?

Not : Bu yazıda adı geçenler tamamen hayal ürünü veya isim benzerliğidir. Yoksa yukarıdaki abukluklar, başka abuklukları olmasına rağmen ne Şili'de, ne de Arjantin'de görülebilir.

Av.Dilek Kuzulu Yüksel
27-05-2008, 23:11:28
Çok ilginç, nedense bana çok tanıdık geliyor bu manzara Harun Bey. Hani geçmişini bilmeyenler ve geçmişten ders almayanlar için tarih tekerrürden ibarettir ya, acaba diyorum bu Patagonyalılar benzerini daha önce de yaşamışlardı ama ders almamışlardı ve şimdi tarih tekerrür ediyor da ben onu mu hatırlıyorum da tanıdık geliyor okuduklarım, ne dersiniz?..

Kafamı fena karıştırmış olsa da teşekkürler bu güzel yazı için... ;)

Akademik Sultan
03-06-2008, 22:53:50
Bu Patagonya bana nedense hiç yabancı gelmedi. Kuru bina 4 duvarla üniversite kurmak bu Patagonya gibi bir kaç ülkede daha mevcut zannedersem. Hoca olmasa da olur. Ne önemi var ki? Bir zamanlar görev yaptığım bölgede bir bakalım nasıl diye yörenin üniversitesine gidip hocalarla bir tanışıyım, eğer kaynakları iyi ise yararlanabilirim ve insanlarla diyalog kurar alandaki çalışmaları da takip edebilirim bu vesile ile diye ziyaret etmiştim. Kocaman bir bina ve kocaman odalar.. Ortaya atılmış bir masa.. Bölümde (adını söylemeyeceğim üniversitenin bu arada) 1 yrd doç ve bir asistan vardı. Hasbelkader:) Yani mübarek patagonya eğitim bakanlığı ve patagonya YÖK ü buralara kadro vermez, eleman bulunmaz, sınıflar 150 kişilik amfiler.. Patagonyanın merkezi bölgelerindeki büyük üniversitelerde tam bir yığılma, küçücük odalarda dipdibe konulmuş masalrla 3 kişi oturur..kadro bekler, bulunmaz.. verilmez, adam nerdeyse doçent olacak:) asistan kadrosunda bekler durur.. yani akıl sır ermiyor işte patagonyanın işlerine..!

Üniversite sayısı artınca kontenjanlar artıyor. istihdamını sağlayamadığınız, ülkenin ihtiyaç duymadığı alanlarda yetiştirip doldur boşalt sistemiyle mezun edip hem ülke ekonomisine hem de o genç insanlara umut tacirliği etmeniz de cabası..

Bu patagonya ne tarafta hangi yarım kürede kalıyordu??Hayır ordan uzak duracağım da ondan soruyorum:)