PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : AİHM

Becca
31-03-2008, 11:28:24
Merhaba,

Bir devlet hastanesini devlete sikayet etmistim. Bilirkisi sorusturma acilmasi gerektigine kanat getirdi fakat Valilik sorusturma izni acilmasina izin vermedi. Itiraz ettim ve dava Bolge Idare Mahkamesi'ne gitti. Bu mahkemede dava ne kadar sure icinde gorulur? Bana Bolge Idare Mahkemesi sorusturma acilmasina izin vermez ise ic hukuk yolunun tukenmis olacagini ve AIHM'ne basvuru yapabilecegim soylendi. Bu dogru bir bilgi mi?

AIHM'ne basvuru yapmam gerekirse, kendim yaparsam basvuruyu bir avukat yardimi olmadan, basacikabilirmiyim dava sureciyle?

Saglik Hukuku konularina ve AIHM konularina haiz bir avukat nasil bulabilirim? Cok iyi olduklarini idda edenlerin saatlik gorusme ucretleri bile cok pahali. Ben onlarin istedigi miktari degil bir saat gunluk bile almiyorum.

Saygilarimla.

dogukansavas
05-04-2008, 01:42:35
İdare usul kanunu pek bilmiyorum sanırım Danıştay aşamasından sonra iç hukuk yolları tükenmiş oluyor.

http://www.echr.coe.int/NR/rdonlyres/678DE4BA-CC54-4840-902C-F222E7630FFA/0/FormulaireTUR.pdf adresinden başvuru formunu doldurup istenilen belgeleri ekleyip başvurunuzu yapabilirsiniz.

AIHM kural olarak bir avukatla temsil edilmenizi aramaz, fakat AIHM her ne kadar bir sözleşmeye dayalı mahkeme gibi gözükse de çok katı usul kuralları ve karmaşık bir yargılama sistematiği vardır.

AIHM davalarında kural olarak sözleşmeye taraf olan bütün ülke avukatları tarafından temsil edilebilirsiniz, Brüksel'de klasik olarak dava takibinizi yapıp size danışmanlık sunan birçok makul yabancı avukat bulabilirsiniz. Türkiye'den bulacağınız avukatın pahalı(?) olması doğrudur ama unutmayın sizin için yanı başınızdaki adliyede değil Avrupa'nın bir ucunda dava takibi yapılacaktır.

sakar
05-04-2008, 02:04:59
İç hukukun bitip bitmeyeceğini bilemem.AİHM konusunda davası kabul edilmiş biri olarak şunu söyleyebilirim:
Siz,iç hukukun bittiğinden kesin olarak emin olduktan sonra,kendi dilinizden,internette de olan AİHM dilekçelesini doldurarak müracaat edebilirsiniz.Bu müracaatı ben şahsen yaptım.Çünkü benim konum gayet basitti:Adil ve makûl sürede yargılanma hakkının ihlâli,Aile hayatının korunması hakkının ihlâli ve Savunma hakkının ihlâli gibi basit konulardı.Sizin konunuz sağlık konusu..Bence,eğer;iç hukuk bitecekse,bu hususta usta bir avukatla işbirliği yapın derim.Kazanırsanız,AHİM avukat masrafınızı devlete ödetmektedir..Dilekçede bunlar v.s. sorulmaktadır..
İyi günler..

Becca
07-04-2008, 14:26:04
İç hukukun bitip bitmeyeceğini bilemem.AİHM konusunda davası kabul edilmiş biri olarak şunu söyleyebilirim:
Siz,iç hukukun bittiğinden kesin olarak emin olduktan sonra,kendi dilinizden,internette de olan AİHM dilekçelesini doldurarak müracaat edebilirsiniz.Bu müracaatı ben şahsen yaptım.Çünkü benim konum gayet basitti:Adil ve makûl sürede yargılanma hakkının ihlâli,Aile hayatının korunması hakkının ihlâli ve Savunma hakkının ihlâli gibi basit konulardı.Sizin konunuz sağlık konusu..Bence,eğer;iç hukuk bitecekse,bu hususta usta bir avukatla işbirliği yapın derim.Kazanırsanız,AHİM avukat masrafınızı devlete ödetmektedir..Dilekçede bunlar v.s. sorulmaktadır..
İyi günler..

Konuyla ilgili gorus ve onerilerini yazan arkadaslara tesekkur ederim.
Yanliz benim konumla ilgili iyi bir avukat nasil bulabilirim bilmiyorum. Gorusmelerime devam ediyorum. Dogru kisiyi bulmaya calisiyorum.

Selamlar, saygilar.

fakirmemur
22-03-2009, 20:38:42
Merhaba,aihm de açılan davanın sonucunu nasıl öğrenebiliriz?