PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Banada Paşakapısı cezaevi yolu mu göründü?







serenay
21-10-2004, 17:09:22
Merhaba sayın hukukcular.
benim bir sorunum var umarım bana yardım edersiniz.
2002 yılında mühür fekki suçundan suçlu bulundum ve 5 ay hapis 118 milyon para cezasına çarptırıldım.Sabıkam olmamasına ragmen hakim bu cezayı ne erteledi nede paraya çevirdi.bende temyiz ettim ancak mayıs ayında cezam yargıtay tarafından onandı.Daha bana davetiye gelmedi bekliyorum.
Benim sizden ögrenmek istediğim yeni çıkan TCK düzenlemelerinde benim bu cezadan kurtulma gibi bir şansım varmı?
Şimdiden teşekkür ederim

serenay

Benna
21-10-2004, 20:13:50
Yeni Türk Ceza Kanunu farklı bir düzenleme getirmemiş aşağıda yazılı
Yeni Türk CezaKanunu Madde 203 - (1) Kanun veya yetkili makamların emri uyarınca bir şeyin saklanmasını veya varlığının aynen korunmasını sağlamak için konulan mührü kaldıran veya konuluş amacına aykırı hareket eden kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.

Kimseye Hakettiğinden Ne bir Fazla Ne bir Eksik Değer Vermeli

serenay
13-03-2005, 14:15:43
Merhaba...
1 nisan 2005 tarihinde çıkacak olan yeni TCK'da mühür fekki suçunu işleyen hapis VEYA para cezasıyla cezalandırılır diyor,ancak bana eski TCK daki hem hapis hem para cezası verildi.
Bende savcılığa dilekçe vererek 1 nisanda çıkacak olan yeni kanundan faydalanmak istediğimi cezamın 1 nisana kadar ertelenmesini talep ettim ancak savcı redetti,bunun üzerine ağır cezaya müracaat ettim oda redetti.
Sanığın lehine olan kanunlarda sanık faydalanmıyormu?
Ben şimdi yeni TCK dan faydalanamıyormuyum?
Eğer faydalanıyorsam ne yapmam lazım?
CMK'da kadınlara ev hapsi var,bunun müracatını nasıl ve ne şekilde yapmam lazım?
Eğer yardımcı olursanız sevinirim.
Sizlere teşekkür eder saygılar sunarım.

Benna
16-03-2005, 15:58:20
Sayın serenay
sizin için muhtemelen takdiri hafifletici sebep uygulandı bu yasayla daha da lehinize durum var bu bile kanımca uygulama için yeter sebeptir.
ancak lehinize hukum uygulanmamıssa yeni yasada sartlarda değişiklik yok agirlasmış hatta bu nedenle talebiniz reddedildi.

Av.Emrah Yavuzcan
17-03-2005, 14:45:18
Sayın serenay, yeni CUMK'da ev hapsi var demişsiniz, fakat eski kanunda da ev hapsi vardı. Bu sistemin ülkemizde uygulaması sınırlıdır. Ev hapsi çok istisna durumlarda uygulanabilir. Ceza kanunları için geçerli olan sisteme göre, zaman bakımından uygulamada, sanığın lehine olan hükümler uygulanır.

serenay
18-03-2005, 07:02:59
jawussjan sanığın lehine olan hükümler uygulanır demişsin
Eski TCK da mühür fekki suçu işleyene hem hapis hem para cezası öngörüyordu,Yeni TCK da Hapis VEYA Para cezası uygulanır diyor.
Banada hem hapis hem para cezası uygulanmıştı,ben henüz para cezasınıda ödemedim infazımda yapılmadı,şimdi yeni TCK benim lehime olmuyormu? Teşekkürler