PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Borca batık tereke







Flavio
21-10-2004, 15:58:51
Babam bundan 3 ay önce kayboldu. Yüklü bir borcu var hem vergi hem kişisel. Tek mirasçısı benim. Sorum alacaklıları hakkında gaiplik kararı falan aldırıp benim üstüme gelebilir mi? Yoksa bu kararı ben mi aldırabilirim sadece? Ayrıca diğelim bu kararı aldırdılar benim haberim olmazsa 3 aylık red sürem düşer mi? Yoksa karar bir şekilde bana ulaştıktan sonra mı 3 ay sürem vardır? Gazete ilanıyla falan bu süreyi düşürebilirler mi? Yardım ltf.

Flavio
25-10-2004, 18:29:37
Öncelikle cevabınız için çok teşekkürler. Babam temasa geçti benle. Benim asıl korkum bizim haberimiz olmadan misal 5 sene sonra tutup alacaklılar böyle bir karar aldırır bana ulaşamaz ve gazete ilanıyla kararı kesinleştirip borcu üstüme yıkabilirler mi? yoksa bu karar sadece yakınları tarafından mı aldırılabilir? şu an ne yapabilirim?

Av.Tayfun Eyilik
03-11-2004, 08:38:57
“bir kimse hakkında gaiblik kararı istenebilmesi içinM.K.’nun 32. maddesinin birinci fıkrasında öngörülen "ölüm tehlikesinden en aşağı bir sene, yahut gaibin son haberlerinden itibaren beş sene" geçmiş olması gerekir, Yine aynı Kanunun 34. maddesinin son fıkrasına göre; "gaiblik kararı ölüm tehlikesi yahut son haber günnündenitibaren hüküm ifade eder". Daha açık söyleyişle gaibin o tarihte mirası açılmış sayılır. Anılan tarihte mirası mirasçılarına intikal eder. Açıklandığı üzere gaiblik kararı öncesini kapsar, ölüm tehlikesi veya son haber alma anından itibaren hüküm ifade eder.” . Yargitay 1. Hukuk Dairesi E. 1992/9384 K. 1992/12571 T. 2.11.1992
“Gaiplik iddiası ile açılacak davada yetkili Mahkeme gaibin Türkiye'deki son ikametgâhı mahkemesidir.
Bu dava, ölenin mirasçıları hasım gösterilerek açılır.” Yargitay 2. Hukuk Dairesi E. 1985/8655 K. 1985/9353 T. 14.11.1985
“Gaiplik davası, gaipliği iddia edilen kişinin mirasçılarına; yasal mirasçı bulunmadığı takdirde dava son hak sahibi olan Hazine’ye yöneltilmelidir.” Yargitay 2. Hukuk Dairesi E. 1989/3396 K. 1989/4983 T. 23.5.1989
Yargıtay kararlarından da anlaşılacağı üzere öncelikle sizin haberiniz olmadan gaiplik kararı verilemez çünkü davanın yasal mirasçı olan size açılması gerekir. Ayrıca ilk kararda belirtildiği gibi gaiplik kararı alabilmek oldukça zordur.

zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.

Flavio
03-11-2004, 15:35:18
Irmak Hn.,

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Anladığım kadarıyla alacaklılar böyle bir yola yönelse bile mahkeme bana kesinlikle ulaşmalı bu gazete ilanıyla falan mümkün değil ayrıca alacaklılar da açamaz gözüküyor bu davayı. Bu davayı herhalde ya ben ya da annem açabilir. Yani rahat edebilirim. Haklı mıyım?

Av.Tayfun Eyilik
03-11-2004, 16:32:14
davanın açılmasında alacaklıların hukuki yararı var ise açabilirler diye düşünüyorum. sadece ırmak dersenizde olur

zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.

Flavio
04-11-2004, 10:41:16
Benim asıl korkum alacaklılar ne zaman nerede dava açarlar bilemiyorum. Dolayısıyla dava esnasında bana ulaşılamayabilir. Ve gidip gazete ilamıyla falan gaiplik aldırıp tutup borçları bana yıkabilirler. Çünkü karardan haberim olmaz.
Burada dava kesinlikle bana yönlendirilmeli ve ben mahkemeye kesin çıkmalı mıyım?demek istediğim gazete ilamı falan geçersiz mi??? Kesinlikle bana ulaşılıp görüşüm alınmalı mı? Gıyabımda karar verilebilir mi? Sonuçta reddi miras süremin geçmesini istemiyorum. Ayrıca bu dava açıldığında gaipliğin başladığı andan der. E 5 yıl sonra açılacak bir dava da reddi miras süresi 3 ay çoktan geçmiş oluyor. O zaman mirası nasıl reddedeceğim

Korkumu anlamışsınızdır. Yardım ltf.