PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Yeni Hukuki Kaynak: "Boşanma davası - Tedbir nafakası - Gerekçeli kararın tefhim olunan kısa karara uygun düzenlenmesi gereği"

admin
18-07-2007, 19:58:04
Hukuk Makaleleri ve Mevzuat Kısmına yeni bir hukuki kaynak eklendi, üzerinde tartışmak ister misiniz :

Boşanma davası - Tedbir nafakası - Gerekçeli kararın tefhim olunan kısa karara uygun düzenlenmesi gereği (http://www.hukuki.net/hukuk/index.php?article=2199)

albay45
15-04-2008, 03:04:15
Benim tedbil nafakası ile ilgili bi sorum olacaktı. Benim kardeşim ( erkek) eşi ile yaklaşık 9 ay evli kaldı ve daha sonra eşi ailesinin yanına gitti bunun üzerine kardeşim bir daha eşini eve almadı.Akabinde boşanma davası açtı ve bu arada eşyaları kendi aralarında paylaştılar, boşanma davasını karşı tarafın istememesi yüzünden kaybetti.Bundan yaklaşık 10 ay evvel kardeşimin eşi nafaka davası aştı bazı sebeplerden dolayı bugüne kadar uzadı ( yetkisizlik kararı, ve hastalık raporu gibi ) iki gün önce mahkeme sona erdi ve kardeşimin 70 YTL nafaka ödemesi , geçmiş 10 aylık nafaka toplamı ödemesi filan kararı çıktı. ( Her ikiside özel bir sektörde aynı maası alıyorlar) Şimdi benim sorumun birincisi, geçmişe dönük olan nafaka borçları için yasal faiz varmı, varsa ne kadar vede ödeme kararı olmayan bir para için faiz uygulanması ne kadar doğru , ikincisi ise kardeşim bu paranın maaşından kesilmesini istiyor bunun için ne yapmalı şu an arkadaşının evinde kalıyor ve kaldığı evde üzerine herhangi bir eşya yok ayrıca bütün eşyalar arkadaşının üzerine faturalı, bu durumda icra gelirse aynı şehirde bulunan anne ve babasını etkilermi ( yani onların evine haciz gelme imkanı varmı ) yoksa direk maaşın 4/1 ini mi keserler. bu konular hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

sdt23
15-04-2008, 08:30:33
Aralarında taksitlendirmeye dair bir anlaşma olmazsa faiz karar tarihinden itibaren işler. (2 gün önce miydi?) Maaştan kesilmesi yerine eşten alınacak bir hesaba yatırılması ayrıca icra vs. masraflarını da önler.

Karşı tarafla maddi durumunuza göre anlaşın. Yeni işleyecek nafakayla birlikte birikmiş nafakanın taksitlerini eşten alınacak bir hesaba yatırmayı teklif edin.

Borç kişiseldir. Her yere haciz gelebilir. Haczedilecek malın sahibinin başkası olduğu ispatlanarak o malın haczi önlenebilir.

albay45
15-04-2008, 12:57:52
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.