PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Toplu sözleşmeye itiraz







vedat7677
15-07-2007, 16:48:53
Selamlar;
Ben 2006/8 da kamu kurumunda işe başladım. Ben işe başlamadan önce devlet ile bağlı bulunduğum sendika arasında yapılan protokele göre iş yerinde çalışan emsal işçinin aldığı maaşın %56 sı kadar maaş alacağımı ve 2006 yılı içersinde zam tablebinde bulunamayacağımız yazıyor. Geçenlerde imzalanan yeni toplu sözleme öncesi sendika yöneticileri tarafından bizlere 2006 yılı içersinde işe başlayan işçilerin maaşlarının düzeltilecegi sözünü vermelerine rağmen düzeltilmesi için hicbir çaba göstermediler. Sonuc olarak eski işciler ile aramızdaki fark aynen kaldı. Sizlere sormak istedeğim ba aşamada toplu sözleşmeye nasıl itiraz edebilirim.

Av.Başak Şahin
15-07-2007, 17:59:32
Bu çok ilginç. Genellikle toplu iş sözleşmeleriyle, o iş yerinde çalışan işçilerin lehine olacak düzenlemeler yapılır, örneğin sendika üyesi işçilerin emsal işçilerden daha fazla ücret alacağı düzenlenebilir. Yani bir sendikanın, kendi üyesi işçisine, iş yerinde verilen emsal ücretin %56 sı kadar ücret verileceği şeklindeki hükmü toplu iş sözleşmesine koyması pek mümkün değil gibi geliyor, çünkü işçi sendikaları işçinin lehine çalışmalar yapar. Bir yanlış anlamanız olabilir mi? Eğer öyleyse, sendikadan ayrılıp toplu iş sözleşmesinden yararlanmayabilirsiniz.

vedat7677
17-07-2007, 18:27:31
Selamlar;
verdiginiz cevap için teşekkür ederim, verdiginiz örnekteki ve benim söylemek istediğim emsal işçi bu protokoldede var işyerinde hergün beraber aynı işi yaptığım işci ama maaşa gelince farklı bir uygulama var protokolde farklı uygulamanın nedeni açıklanmamış. Ancak sendikadan istifa edersem mevcut toplu sözleşmedeki haklarıda kaybetmiş olacağım bu benim için pek mümkün değil. Sizlerden istediğim yardım bu konuya nasıl itiraz edebilirim. Bölge çalışma müdürlüğüne dilekçe ile başvursam bir sonuç alabilirmiyim.

vedat7677
22-07-2007, 15:59:48
Selamlar,
bu konu ile ilgili herhangi bir düşüncesi olan yok mu ?

gokselvarol
02-02-2008, 00:22:53
Selamlar;
Ben 2006/8 da kamu kurumunda işe başladım. Ben işe başlamadan önce devlet ile bağlı bulunduğum sendika arasında yapılan protokele göre iş yerinde çalışan emsal işçinin aldığı maaşın %56 sı kadar maaş alacağımı ve 2006 yılı içersinde zam tablebinde bulunamayacağımız yazıyor. Geçenlerde imzalanan yeni toplu sözleme öncesi sendika yöneticileri tarafından bizlere 2006 yılı içersinde işe başlayan işçilerin maaşlarının düzeltilecegi sözünü vermelerine rağmen düzeltilmesi için hicbir çaba göstermediler. Sonuc olarak eski işciler ile aramızdaki fark aynen kaldı. Sizlere sormak istedeğim ba aşamada toplu sözleşmeye nasıl itiraz edebilirim.

Toplu iş sözleşmelerinde bu tür hükümler bulunabiliyor. Ancak, emsal işçiden kasıt sendikalı olan ve aynı işi yapan işçi anlaşılmalıdır. Yoksa sendikasız işçi değildir anlatılmak istenen. Ortada bir yanlış anlama olmalı.

Harun Gür
02-02-2008, 00:39:57
Kamu sektörü ile özel sektör düzeni ne yazık ki birbirinden farklıdır. Devlet alacağına şahin vereceğine karga olma niteliği ile, öte yandan Kanun'u düzenleme yetkisine dayanarak böyle ucubeleri çıkarmakta (bknz. İş Kanunu 2. maddesi ek düzenlemesi.) işçiler de oradaki uyumlu?!!! sendikanın piyonu olmaktadır.

Sn. gökselvarol teorik olarak doğru demiş de, atlanan siz zaten sendikalı işçisiniz.

TİS'e itiraz edemezsiniz. Sendikayı değiştirin, bunu da müstakil değil, örgütlü ve planlı olarak topluca yapın...

Selamlar,

vedat7677
27-02-2008, 13:53:20
Sendika hakkında biraz araştırma yaptım sendika türkiş konferadasyonuna üye. Sendikaya üye sayısı 10.500 civarında sendikanın kurulu bulunduğu işkolunda işci sayısı çalışma bakanlığının istatiki bilgilerine göre 136.000 civarında.
Bu istatiki bilgilere göre sendika grev ve lokavt kanununa göre yetkiyi kaybet miş durumda.
Türkiş in yapmış olduğu toplu sözleşmeler nasıl oluyorda gecerliğini koruya biliyor. (Sendika toplu sözleşmeyi Türkiş in kabul etmiş olduğu şartlarıda kabul etmiş oldu )
Daha önceki yorumlarınızda sendikadan toplu şekilde istifa etmemizi öneriyorsunuz. Bir iş yerinde bir dönemde bir toplu sözleşme yapıla bilir. Bir önceki yapılan toplu sözleşmede eski işçiler %100 dilim bizler 2006 yilında iş giren işçilere %56 dilim ücret veriliyor. Bizler toplu şekilde istafe ettik diyelim (%56 diliminden işçi kalmayacak ) ve hepimiz dayanışma aidatı ödemeye başladık gelecek yıl 2009 yılının başında yeni bir toplu sözleşme görüşmeleri var bu sözleşmede de %100 ve %56 dilimleri korunmuş olsun bizler sendika üyesi olmadığımızdan ve sendikada %56 diliminden işçi kalmadığı halde %56 dilim üzerinde ücret ödendiği zaman sendika üyesi işçi ile sendika üyesi olmayan işçi arasında farklı işlem uygulanmış olmayacakmı veya eşit ilkesi ihlal edilmiş olamayacak mı ?
teşekkürler

kravel
20-04-2008, 11:55:16
sayın vedat7677
Bende senin gibi aynı statütediyim malesef toplu iş sozlesmemize konan 2. bir ücret skalası kurbanıyız malesefki gerek yol-iş gerekse türk-iş bu duruma cok duyarsız aldıgım duyuma gore degisik bolgelerde 2006 girişli arkadaslarım dava actılar eşit işe eşit ücret uygulamasını isteyerek bakalım ne olacak netice bekliyoruz.

kravel
15-05-2008, 17:13:46
Kamu sektörü ile özel sektör düzeni ne yazık ki birbirinden farklıdır. Devlet alacağına şahin vereceğine karga olma niteliği ile, öte yandan Kanun'u düzenleme yetkisine dayanarak böyle ucubeleri çıkarmakta (bknz. İş Kanunu 2. maddesi ek düzenlemesi.) işçiler de oradaki uyumlu?!!! sendikanın piyonu olmaktadır.

Sn. gökselvarol teorik olarak doğru demiş de, atlanan siz zaten sendikalı işçisiniz.

TİS'e itiraz edemezsiniz. Sendikayı değiştirin, bunu da müstakil değil, örgütlü ve planlı olarak topluca yapın...

Selamlar,
__________________
Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatime göre




sayın Avukat arkadasımız sendikayı degistir demis ama calıstıgı is kolunda baska sendika yoksa ne olacak zaten asagı yukarı kamudaki cogu tis lerde 2005 den sonra ise girenlere malesef eski işcilerin yarısı kadar ucret odenecegi var,sendikayı degistirmek bence cözum degil

düzceli81
18-05-2008, 14:53:56
merhaba sanırım şuan stajer avukatlık yapıyosun ben birşey danızşmakistiyorum bir iş yeri sözleşmesi ile ilgili bana yardımcı olabilirmisin

monica
18-05-2008, 22:55:51
Kamu sektörüne işçi alımı yapan o işyerinin işletmesinde yönetiminde işçi almındaki eşitlik ve diyer yükümlülüklerin yerine getirilmesinde doğrudan işveren olan O günkü hükümet ve Bakanlığı sorumlu deyilmidir!
İşçi arkadaşlarımızı işe alırken alaçakları üçreti söyleyip belli sartların yazılı olduğu evrakları imzalatarak işe alan iktidardaki parti deyilmi ?Bu sartları kabül edip işe girdikten sonra sendika üyeliniz başlamadımı napsaydı sendiklar serh koyup sizlerin işe girmesine engelmi olsaydı işçileri ayak takımı gören zihniyetten beklenen budur!
Sendikalar tabiki sonraki toplu sözlesmelerde sizler için pazarlık yapacaklardır birlik ve beraberliğimizi koruduğumuzda biz eski işçilerde sizlerle birlikte eşit üçret için toplu pazarlıklarda yasal hertürlü eylemde yanızda olaçağız.Tasaronlasmaya hayır. Bakkal bana ekmeyi kaça veriyorsa sizede o fiyattan veriyor bunun farkındayız.Saygılarımla