PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Libya'da 1984'den önce çalışılan günler hakkında

salkiaks
16-08-2004, 12:56:07
Libyada 1984 yılından önce (1980-1983) sigortalı çalışmış kişilerin sigortalılıkları libya ile o tarihte ikili anlaşma olmadığından ancak günlüğü 2$ dan borçlanılarak sayılabilmektedir. Benim merak ettiim bu ödenen primlerin iadesi konusunda Lİbya hükümetinin aldığı bir karar varmı. Öyleki ortada ödenmiş primler var ve bu primler anlaşma tarihinden önce olduğu için SSK ya devredilmiyor. Teşekkürler.

Av.Ali Sinkay
16-08-2004, 13:56:46
Libya ile anlaşmadan önce orada çalıştığınızdan dolayı bu primlerin iadesini isteyemezsiniz.Prim iadesi söz konusu değildir.Ama 1 ekim 1976 da yürürlüğe giren Libya ile bir sözleşme daha var ve bu sözleşme 1 eylül 85 de yürürlüğe giren diğer sözleşme ile yürürlükten kalkmıştır.Ancak 1 Eylül 1985 tarihinden önceki durumlar için yürürlükten kaldırılmış bulunan sözleşme hükümlerinin aynen uygulanmasına devam edilmektedir.- Vatandaşlarımızın Sosyal Sigortalar Kurumu, T.C. Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve 506 sayılı Kanunun Geçici 20. maddesinde belirtilen sandıklara tabi hizmetleri ile ilk sözleşmenin yürürlüğe girdiği 1.10.1976 tarihinden sonra Libya mevzuatına tabi geçen hizmetleri, aynı zamana rastlamamak kaydıyla bir aylık hakkının kazanılması durumunda birleştirilmesini, sağlamaktadır.Türkiyedeki hizmetleriniz ile birleştirebilirsiniz.Ama prim iadesi mümkün değildir.

Yapamam deme yapan senden iyi değildir

gokhanweb
11-08-2005, 13:56:11
1984 tarihinden önce (1975-1984)libyada alman firmasında çalıştım.
Şu an SSK dan emekliyim.Libyadaki çalışma süremi emekliliğime saydırdım.Ancak Libyadan sigorta primlerimin iadesini alamadım.Bir de libyadan bu çalışma süremle emekli olabilirmiyim?