PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Vekillik Hakları







metcan
04-05-2007, 16:19:53
Kadrolu bir sınıf öğretmeninin doğum yapacağından dolayı ücretli izine ayrılması durumunda ,yerine açıktan görevlendirilecek ve eğitim fakültesi mezunu olan öğretmenin durumu (657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 86. maddesine göre ) midir?Yoksa doğum iznini kullanan sınıfın öğretmeni ücretli izin kullandığından dolayı yerine gelen öğretmene "vekillik verilmemesi ve sadece ekders ücretiyle ücretlendirilmesi" gibi bir özel durum söz konusu mudur?
Eğer böyleyse bu şartın "resmi yazısını veya yazılı olduğu maddeyi " nereden bulabilirim?
Ahmet Koray Kazancı (Devlet Bütçe Uzman Yardımcısı)ve Danışman Yakup Tekin’in (Devlet Bütçe Uzmanı) hazırladıkları Ankara 2007 tarihli; 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNU ÇERÇEVESİNDE VEKALET MÜESSESESİ adlı dosyalarında açık seçik verilen “Vekalette Mali Haklar” bölümünün maddelerini dikkatle incelediğim halde (doğum iznini kullanan sınıfın öğretmeni ücretli izin kullandığından dolayı yerine gelen öğretmene "vekillik verilmemesi ve sadece ekders ücretiyle ücretlendirilmesi") gibi bir maddeye rastlayamadım.
Ayrıca 657'nin 86.maddesinde geçen "kanuni izin" ibaresi ücretsiz izni mi kasdetmektedir?Kanuni izin demek ücretsiz izin mi demektir?
Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar
Madde 86 –Memurların kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle işlerinden geçici olarak ayrılmaları halinde yerlerine kurum içinden veya diğer kurumlardan veya açıktan vekil atanabilir.

metcan
14-05-2007, 17:45:56
Eveeet!Uzun araştırma ve soruşturmalarım sonunda kendi sorumu kendim yanıtlayayım da bilmeyenler de öğrensinler.

Soru" doğum iznini kullanan sınıfın öğretmeni ücretli izin kullandığından dolayı yerine gelen öğretmene "vekillik verilmemesi ve sadece ekders ücretiyle ücretlendirilmesi" gibi bir özel durum söz konusu mudur?
Eğer böyleyse bu şartın "resmi yazısını veya yazılı olduğu maddeyi " nereden bulabilirim? "
CevapBöyle bir madde veya ek vsvs yoktur.Ancak buna rağmen ilçe sizi istediği şekilde ücretli öğretmen olarak atayabilir.Sizin bunu hak edip etmemeniz önemli değildir.Burda önemli olan devletin haklarını korumak bunu yaparken de öğretmenin hakkı ne olacak diye bir soruyu aklının ucundan bile geçirmemek ilk şarttır.Çünkü bu önemli değildir.Önemli olan o bir kaç aylık işin bir şekilde görülmesidir.İşin kalitesi de önemli değildir tabi bu şartlar altında!.... En baştan sizi ücretli öğretmen olarak görevlendirirler sonradan ne yaparsanız yapın bunu geri çeviremezsiniz.Haklı olup olmamanız önemli değil!Bunun için sizin yapmanız gereken şey taa en başta görevlendirmenizi yaparlarken başlarında olup bakmak,ne yapıyorsunuz,oraya ne yazdınız, nasıl görevlendirdiniz acaba?? diye sorabilirsiniz sanırım!!??Çünkü sonradan size derler ki , En başta kabul ettin!... başlamasaydın!...Tabi siz de: " sınıfı nasıl ortada bırakayım" diye düşünüp çekip gidemeyeceğinize göre...(vicdani olarak yani ,yoksa sizi bağlayan bir durum yok aslında.Giden gider.)

Soru"Ahmet Koray Kazancı (Devlet Bütçe Uzman Yardımcısı)ve Danışman Yakup Tekin’in (Devlet Bütçe Uzmanı) hazırladıkları Ankara 2007 tarihli; 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNU ÇERÇEVESİNDE VEKALET MÜESSESESİ adlı dosyalarında açık seçik verilen “Vekalette Mali Haklar” bölümünün maddelerini dikkatle incelediğim halde (doğum iznini kullanan sınıfın öğretmeni ücretli izin kullandığından dolayı yerine gelen öğretmene "vekillik verilmemesi ve sadece ekders ücretiyle ücretlendirilmesi") gibi bir maddeye rastlayamadım."
CevapEvet rastlayamazsınız çünkü böyle bir madde yoktur.

Soru"Ayrıca 657'nin 86.maddesinde geçen "kanuni izin" ibaresi ücretsiz izni mi kasdetmektedir?Kanuni izin demek ücretsiz izin mi demektir?"
Cevap Hayır kanuni iznin ücretli veya ücretsiz diye bir ayrımı yoktur.Kanuni izin kanuni izindir.Ücretli veya Ücretsiz farketmez.

Sevgili bu tip sorunlarla boğuşan, bunlarla boğuşurken tüm motivasyonunu ve çalışma isteğini kaybeden öğretmen arkadaşlar!
Çoğunuzun "bu yazılanlar ne ki,biz neler yaşadık" dediğinizi duyar gibi oluyorum.
Hiç boşuna orda burda hak aramaya kalkışmayın.Çünkü boşa olur... büyük olasılıkla!Hiç karşılıksız, Allah rızası için çalışacaksanız buyrun.Ama "yok olmaz ben hakkımı isterim "derseniz,o zaman işiniz çok zor.Buyrun uğraşın.Haksızlığın bu kadar çok olduğu bir sektörde sadece bir öğretmen olarak sürekli çalışmak ,buna mecbur olmak zor olsa gerek.Allah bütün öğretmenlere sabır ve uğraşma gücü versin.


Saygılar