PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Yetki tespitinde işçi sayısı







av.fehiman
05-04-2007, 14:10:00
Sendikanın yetkisi ile ilgili hususlarda asıl işyerindeki işçilerin sayısı mı önemlidir? yoksa taşeron şirketteki işçilerin de sayısı yetkinin tespitinde esas alınır mı?örneğin asıl işverenin 100 işçisi var, 51 işçi sendikaya kayıtlıysa yetki tamamdır. fakat taşeron şirket te de 50 kişi varsa toplam 150 kişi üzerinden 51 kişi olursa yetki tamam değildir. yani bunun hangisi doğru? ve bununla ilgili bir yargıtay kararı bulabilir miyiz? ben ulaşamıyorum...
Şimdiden teşekkür ediyorum...

Harun Gür
05-04-2007, 17:01:30
Aynı işverenin aynı işkolundaki tüm işyerlerindeki işçilerin toplam sayısının yarısından 1 fazlası yetki tesbitinde dikkate alınır. Bu işçiler işverenin bordrolu işçileri olmalıdır.

Taşeron işçileri eğer ortada bir muvazaa yoksa, farklı bir işverenin işçileri olduğundan yetki tesbitinde dikkate alınmazlar. Muvazaa varsa ki bunu Mahkeme takdir eder, bu durumda İş Kanunu 2. maddesine göre alt işverende çalışan işçiler başlangıçtan itibaren asıl işverenin işçisi sayılacağından yetki tesbitinde dikkate alınırlar.

Selamlar,

av.fehiman
06-04-2007, 09:00:54
Çok teşekkür ediyorum Harun Bey.. mesajınıza bir ek gördüm ama açamıyorum. Bu konuyla ilgili yargıtay kararı olabilir mi acaba diye tekrar sormak istedim..
tekrar teşekkürler.. Görüşmek üzere..

Harun Gür
06-04-2007, 10:31:32
Bu konuda elimde bir karar mevcut değil, ancak karar ve hatta kararlar olması ihtimali yüksek... Akademisyenler ve konunun uzmanları da çeşitli panel ve toplantılarda belirttiğim görüşü vurgulamaktalar.

Selamlar,