PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Toplu işçi çıkarma







NİHAT ÇALIŞKAN
10-10-2006, 13:13:57
Merhaba, işletmenin ilk çalışma yılı olması ve turizm işletmesi olması nedeniyle çalışanlarımıza belirli süreli iş akdi düzenledik. İşletmenin kapanış tarihi değiştiği için çalışanlarımızın toplu işten çıkış kapsamında 30 gün önce bildirimini yapmadık. İşten çıkarmak istediğimiz çalışanların Hizmet akitleri de bu tarihte sona erdiğine göre, Yine de 30 gün önce bildirmek gerekiyor mu?

Harun Gür
10-10-2006, 13:36:02
İş Kanunu 29. maddesinde belirtilen Toplu İşçi Çıkarma ile ilgili hükümler, yine aynı madde uyarınca "Mevsim ve kampanya işlerinde çalışan işçilerin işten çıkarılmaları hakkında, işten çıkarma bu işlerin niteliğine bağlı olarak yapılıyorsa, toplu işçi çıkarmaya ilişkin hükümler uygulanmaz."

Selamlar,