PDA

Tam Sürüm Bilgisini Göster : Miras ve satış

haticee
27-04-2004, 07:48:46
Size birşey sormak istiyorum. Cevaplarsanız gerçekten çok sevinirim. Eşimin babası 3 ay önce vefat etti. Veraset ilamı yeni çıktı. Şimdi biz annesiyle beraber tapusu babasına ait olan bir evde oturuyoruz. Diğer kardeşleri evi satıp paylaşmak istiyor. Ama eşim,ablası ve annesi istemiyor. Evin satılması için ne yapmaları gerekir?.Lütfen bana yardımcı olun. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Yönetici Notu : haticee rumuzlu üyemiz tarafından, site yönetiminden izin alınmaksızın silinen ileti arşivden kopyalanarak eski haline getirilmiştir.

Hülya Büyükoğlu
27-04-2004, 11:04:09
Merhaba Hatice Hanım;

Sanıyorum kayınvalideniz eşi ile sağlığında herhangi bir mal rejimi sözleşmesi yapmamıştı. Bildiğiniz gibi 01.01.2002 yılından önce yapılmış evliliklerde eşler ayrıca sözleşme yapmamışlarsa MAL AYRILIĞI rejimi geçerli. Dolayısıyla ev mirasçılar arasında miras payları oranında paylaşılacak (1/4 eş kalan çocuklar arasında eşit olarak) Yalnız TMK.652.md.de sağ kalan eşe bir hak daha tanınmış Şöyle ki;

'Eşlerden birinin ölümü hâlinde, paylaşma konusu olan mallar arasında ev eşyası veya eşlerin birlikte yaşadıkları konut varsa; sağ kalan eş, bunlar üzerinde kendisine miras ve paylaşmadan doğan hakkına mahsup edilmek ve yetmezse bir bedel eklenmek suretiyle mülkiyet hakkı tanınmasını isteyebilir.Haklı sebeplerin varlığı hâlinde sağ kalan eşin veya ölenin diğer yasal mirasçılardan birinin istemi üzerine, mülkiyet yerine intifa veya oturma hakkı tanınmasına da karar verilebilir......'

Yani kayınvalideniz miras payı ile sınırlı olmak üzere evin satışını önleyebilir.

Kolay gelsin.

Av.Hülya Büyükoğlu